11 vědeckovýzkumných projektů si rozdělí 3,5 miliardy

Praha - Jedenáct českých vědeckovýzkumných projektů si mezi sebou rozdělí 3,5 miliardy korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Největší dotaci téměř miliardu korun přitom dostane Národní ústav duševního zdraví, který má vyrůst v Klecanech u Prahy. Peníze v listopadu schválil ministr školství Josef Dobeš (VV).

Větší část z podpořených projektů je zaměřena na zkvalitnění výuky a výzkumu na vysokých školách. „V této oblasti bylo aktuálně schváleno šest projektů s celkovou požadovanou dotací 1,5 miliardy korun,“ upřesnil Radek Melichar z ministerstva. Mezi největší projekty operačního programu se ale zařadil Národní ústav duševního zdraví, kterému ministr schválil dotaci 971 milionů korun. Nové výzkumné medicínské středisko má v Klecanech začít fungovat od ledna 2015.

Dalšími čtyřmi projekty, které Dobeš v listopadu schválil, jsou naučná centra, která mají veřejnosti přiblížit vědu a techniku srozumitelnou a zábavnou formou. Jedním z takových středisek je i Svět techniky v obnovované Dolní oblasti Vítkovic. Tamní centrum pro zábavu a vzdělávání v přírodních vědách a technice tak díky dotaci získalo přes půl miliardy korun.

Čerpání dotací na výzkum pokulhává

Operační program je určen hlavně pro vysoké školy, veřejné výzkumné instituce a další organizace, které se zabývají výzkumem a vývojem, a má podpořit výzkumný, vývojový a inovační potenciál ČR. Realizován má být do roku 2013. Z evropského fondu pro regionální rozvoj je pro tento operační program vyčleněno 2,07 miliardy eur (52 miliard korun), což je asi osm procent veškerých prostředků poskytovaných Česku v rámci takzvaného cíle Konvergence, uvádějí materiály ministerstva.

Úřad je za nedostatečné čerpání evropských peněz dlouhodobě kritizován, do konce letošního roku se musejí vyčerpat dotace z roku 2008. Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) nedávno odhadl, že školství by kvůli tomu mohlo přijít až o tři miliardy korun. Podle Melichara by ale do konce roku měly být schváleny projekty za zhruba 90 procent určené částky a v roce 2012 má se má nastartovat masivní čerpání peněz.

Kritiky kvůli čerpání peněz se Dobeš dočkal i od svých koaličních partnerů. Například šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík v dnešních Lidových novinách prohlásil, že mu vadí nejen Dobešova naprosto nekoncepční práce na ministerstvu, ale i to, že neřeší evropské fondy a čerpání peněz. „Na jeho místě bych asi spáchal harakiri,“ řekl Gazdík.