Kritizovaná soudkyně z Litoměřic rezignovala

Litoměřice - Ministrem kritizovaná soudkyně litoměřického soudu Jana Márová minulý týden rezignovala, napsal to server iDnes.cz. Na trestním úseku okresního soudu tak zůstanou jen dva soudci, další odchází do důchodu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Márovou kritizoval za průtahy. Krajský soud v Ústí nad Labem situaci řeší, požádal ministerstvo o jmenování dalších soudců a jedná se soudci z jiných okresů o dočasném přidělení do Litoměřic.

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Radima Ochvata vzal prezident rezignaci soudkyně a místopředsedkyně okresního soudu na vědomí. Důvod rezignace soudkyně neuvádí, řekl serveru iDnes. Kopie rezignace už dorazila také k předsedovi krajského soudu Milanu Kohoutkovi. Svou rezignací Márová předešla tomu, že by o ní rozhodoval kárný senát. Pospíšil na ni chtěl podat kárnou žalobu a zbavit ji soudcovské funkce. Také předsedkyně soudu Václava Porubiaková, kterou ministr rovněž kritizoval, už dříve uvedla, že si žádného pochybení není vědoma.

Od konce října tak trestní úsek Okresního soudu v Litoměřicích přišel již o třetího soudce, funkce byli zproštěni také soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek. První je od té doby ve vazbě, druhý na svobodě, ovšem dočasně zproštěn funkce soudce. Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Stíhání čelí také soudní úřednice a muž, který chtěl dosáhnout ovlivnění konkrétní kauzy.

Krajský soud v Ústí nad Labem situaci řeší, požádal ministerstvo o jmenování dalšího soudce a jedná se soudci z jiných okresů o dočasném přidělení do Litoměřic. „Máme zažádáno o jmenování dalších dvou soudců, ale přislíbeno jedno místo,“ uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková. Požadavkem na jmenování soudců se má dnes zabývat vláda, do Litoměřic má jít jedna soudkyně.

Předseda krajského soudu chce do Litoměřic také dočasně přidělit také některého soudce z jiných okresů. „Nejde to ale ze dne na den přidělit soudce z jiného okresu. Vedení krajského soudu s nimi jedná,“ dodala Jeřábková.