Opozice ostře kritizovala neúčast ministrů ve sněmovně

Praha - Opozice ve sněmovně dnes ostře kritizovala opakovanou neúčast ministrů včetně premiéra Petra Nečase (ODS) při pravidelných čtvrtečních interpelacích, tedy dotazech poslanců na členy vlády. Dnes ráno byl v dolní komoře jeden ministr Tomáš Chalupa (ODS). Předsedkyně komory Miroslava Němcová (ODS) slíbila, že se bude snažit o nápravu.

Absence ministrů se podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce stávají tradicí. Podivoval se nad tím, že se ministři omlouvají z pracovních důvodů, přitom mají sedět ve sněmovně. „Je to arogantní. Ne vůči opozici, ale vůči lidem z regionů, kteří píšou svým poslancům podněty a chtějí znát odpovědi,“ uvedl Tejc. Podle něho nemá smysl, aby poslanci mluvili do zdi.

Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik připomněl, že před týdnem se ministři včetně premiéra omluvili z interpelací kvůli pražské návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva. „Který světový státník dlí v této chvíli na návštěvě České republiky?“ ptal se Kováčik. Za poslanecký klub KSČM vyjádřil nespokojenost s tím, jakým způsobem vláda a ministři s výjimkou Chalupy zacházejí se sněmovnou.

Vláda ve sněmovna
Vláda ve sněmovna

Nečas se omluvil kvůli služební cestě do Maďarska. Kováčik na adresu ostatních nepřítomných ministrů podotkl, že pokud se omluvili z pracovních důvodů, potom vlastně Chalupa nepracuje, což ovšem není pravda. Šéf komunistických poslanců navrhl usnesení, v němž by sněmovna požádala Němcovou, aby situaci s absencemi řešila. Poslanci zařazení tohoto bodu na pořad schůze ale zamítli.

„Rozumím výtkám, které zazněly,“ odpověděla na kritiku opozice Němcová. I bez usnesení bude Nečase žádat, aby ministři na interpelace chodili. Němcová ale poukázala i na to, že v době hlasování o Kováčikově usnesení bylo přihlášeno do hlasovacího systému jen 87 z 200 poslanců.