Policie prý našla ukradené Fillovy obrazy

Praha – Policisté zřejmě našli obrazy Emila Filly, které zloději ukradli v polovině listopadu ze zámku v Peruci na Lounsku. Informovala o tom dnes televize Nova, podle jejíchž nejmenovaných zdrojů policisté prý zadrželi i podezřelé. Náměstek krajského policejního ředitele Ústeckého kraje Bohumil Kotas ale v rozhovoru s ČTK označil tuto informaci za nepravdivou.

Nova uvedla, že policie zasahovala na několika místech, vedle Liberecka i ve východních Čechách. Podle některých policejních zdrojů ještě zásah probíhá, doplnila Nova s tím, že ukradené obrazy má policie v depozitu v Ústí nad Labem.

Kotas pro ČTK připustil, že policie ve třech krajích provádí určitou akci, která ale není dokončena a v rámci níž by mohlo jít o obrazy. Předčasné odhalení akce ji může podle něj zmařit. Případné další informace policie sdělí v pondělí.

Z Fillovy pamětní síně v Peruci zmizely obrazy Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946). Podle některých odhadů by díla mohla mít dohromady cenu 50 až 80 milionů korun. Obrazy ale nebyly pojištěné, prý by to bylo příliš drahé. Podle odborníků byly po krádeži prakticky neprodejné. Policie po nich vyhlásila celostátní pátrání a upozornila i kolegy v zahraničí.

Krátce po krádeži se našly v ovocné aleji nedaleko Peruce rámy z obrazů, s velkou pravděpodobností je sundali zloději z Filllových děl.

Jeden z obrazů Emila Filly zcizený ze zámku v Peruci
Zdroj: ČTK

Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na tuzemských aukcích. Nejvyšší ceny dosáhlo loni Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu korun (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v České republice.