Hradecký soud vrátil kauzu exposlance Vondrušky k okresnímu soudu

Hradec Králové - Kauzou komunistického exposlance Josefa Vondrušky, který údajně v 80. letech bil politického vězně Jiřího Wolfa, se bude znovu zabývat Okresní soud v Liberci. Liberecký soud letos v dubnu Vondrušku zprostil obžaloby, hradecký krajský soud však verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

„Hradecký soud libereckému soudu vytkl, že nerozhodl o všech skutcích, které byly obsažené v obžalobě. Odvolací soud se také zcela neztotožnil se způsobem, jak soud zhodnotil důkazy,“ řekl mluvčí hradeckého soudu Aleš Korejtko s tím, že hradecký soud o zrušení rozsudku a vrácení případu rozhodl v neveřejném zasedání na začátku prosince.

Odvoláním proti verdiktu okresního soudu se měl původně zabývat liberecký krajský soud, dva z jeho soudců však byli s případem spjatí a vrchní soud následně rozhodl o přidělení případu do Hradce Králové.

Vondruška podle obžaloby Wolfa bil na začátku 80. let, když ve věznici v Minkovicích u Liberce působil jako vychovatel. Soud klíčový důkaz, Wolfovu výpověď, zpochybnil a vynesl osvobozující verdikt. Vondruška je souzen za zneužívání pravomoci veřejného činitele, bývalý politický vězeň už dříve sám připustil, že je k Vondruškovu potrestání skeptický. Pozitivní je podle něj aspoň to, že se na tehdejší situaci v nápravném zařízení poukázalo. Vondruška od začátku obžalobu odmítá. Označil ji za politickou a účelovou.