Štědrý den - půlnoční, zoo, betlémy nebo polévka s primátorem

Praha – Půlnoční mše, návštěvy zoo a útulků pro opuštěná zvířata, občerstvení na vánočních trzích, charita, zapálení Betlémského světla a živé betlémy patří ke tradičním možnostem, jak zpestřit a naplnit Štědrý den. Můžete ale také chytat zlatou rybku nebo prozkoumat podzemí pevnosti. Již tradičně se v několika městech rozlévala štedrodenní polévka, 2000 porcí bylo například k dispozici na Staroměstském náměstí v centru Prahy. Zoologické zahrady a útulky zase lákaly návštěvníky na speciální programy a zlevněné vstupné.

Primátor nabízel rybí polévku

O rybí polévku byl na pražském Staroměstském náměstí tradičně velký zájem. Připraveno bylo na 2 000 porcí tradiční pochoutky na celkem 4 stanovištích. V poledne pak na Václavském náměstí začal dalších tisíc porcí spolu s dalšími rozlévat starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, v jednu hodinu se přesunul na Kampu před policejní služebnu.

Rybí polévku zdarma nabízí pražský magistrát tradičně každým rokem. Ke stánkům přicházejí lidé bez domova, běžní návštěvníci i turisté. „V základu měl tento zvyk určitou charitativní úlohu, aby i ti chudí lidé a žebráci dostali o Vánocích nějaký dárek,“ řekl novinářům primátor, který si odskočil od kotle v bílém kuchařském oblečení a čepici. Na výroby zhruba 3000 porcí bylo potřeba například 300 kilogramů kapra, 50 kilogramů mrkve, celeru, petržele a 100 kilogramů cibule. Celkem 6 lid ji připravovalo celý týden.

Několik pražských kostelů kromě tradiční půlnoční mše připravilo také denní program. Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby si můžete poslechnout například ve čtyři hodiny odpoledne v kostele sv. Remigia v Praze-Čakovicích. Zpívá sbor Camerata. Vánoční mše Jakuba Jana Ryby zazní také v 21:00 na vánočních trzích na Staroměstském náměstí.

Také letos nejen praktikující křesťané, ale i ti, kteří během roku nevěnují bohoslužbám pozornost, vyrazí na půlnoční mši. Pražský arcibiskup Dominik Duka tu první „půlnoční“ odslouží již v půl desáté dopoledne v katedrále sv. Víta. Bohoslužba na místě, kde arcibiskup včera sloužil rekviem za prezidenta Václava Havla, se bude konat i od 23:59. V kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí bude půlnoční celebrovat kněz Tomáš Halík. Zazní skladba Missa Nativitatis Domini Jana Dismase Zelenky.

Do útulku v Troji lidé přicházeli s nadílkou pro zvířata

Štědrý den je také dnem otevřených dveří, alespoň to platí v útulku pro opuštěná zvířata v pražské Troji. Den otevřených dveří se zde koná už deset let a je tradičně spojen s vánoční nadílkou pro opuštěná zvířata. Zpříjemnit vánoční svátky jim od včerejška přichází stovky lidí a nezapomínají přinést i něco dobrého. Přispět ale můžou i penězi.

Kromě opuštěných psů otevřeli pracovníci i zoo koutek s ovcemi a kozami. V útulku navíc žijí i zvířata, která se v podobných zařízeních často neobjevují. Například úžovka červená, sklípkan nebo agama vousatá. Kromě zvířat můžou lidé navštívit i expozice, kde se dozví něco o historii nebo třeba o tom, s jakými problémy se útulek musel vypořádat po ničivých povodních v roce 2002. Brány útulku se uzavřou v 17:00.

Rozlévání polévky v Boskovicích
Zdroj: ČT24

Polévka se na Štědrý den rozlévala také v Boskovicích. Šlo o tradiční charitativní akci, která má za cíl každoročně shromáždit peníze pro pomoc potřebným. Letos akce s názvem Polévka pro chudé i bohaté vynesla 64 tisíc korun. Lidé mohli za porci zaplatit podle svých možností. Každý rok přitom mohou ochutnat jiní druh polévky - letos byla nabízena bramboračka, a to v počtu 1200 porcí. Poprvé navíc k boskovické vánoční polévce hrála muzika naživo.

V Mladé Boleslavi proběhlo dopoledne štědrodenní koupání otužilců na pláži Podlázky. Půlnoční bohoslužbu v Kolíně od 23:00 ve sboru CČSH na Husově náměstí doprovodí sbor varhaníků a zpěváků Piccolo Coro.

Tradiční „Medvědí Vánoce“ se konají v Českém Krumlově. Lidé mohou již po jednadvacáté přinést populárním medvědům z hradního příkopu dárky. Štědrý den je jediným dnem v roce, kdy se lidé dostanou do výběhu přímo k medvědům.

Týdně sní medvědi 160 kilogramů pečiva, do jejich jídelníčku ale patří taky jogurty, glukóza a tradiční med. Zámecké Vánoce v Českém Krumlově jsou ale taky plné koled, speciálního medvědího punče a dárků pro děti, na které se skládají sponzoři. Nádvoří takhle plné nebývá ani uprostřed turistické sezony.

 V Písku si nenechte ujít vánoční vytrubování. Celkem na pět míst přijede kočár tažený koňmi s pastýřem, který popřeje krásný Štědrý večer a jeho hudební doprovod zahraje klasickou českou koledu.

Plzeň přichystala štědrovečerní program v zoo, tedy soutěže, chytání zlaté rybky a možnost přinést dárky do jesliček pro zvířata. Na náměstí Republiky budou také celý den pokračovat vánoční trhy. Můžete se těšit na zpívání koled, vánoční strom a občerstvení.

Ve městě Loket na Sokolovsku se můžete od 21:00 před radnicí připojit ke společnému zpívání vánočních koled u stromečku za účasti obyvatel a pěveckého sboru Cubitus.

Štědrý den v podzemí

Akce nazvané „Štědrý den v podzemí“, při které budou zpřístupněné podzemní chodby josefovské pevnosti, se můžete zúčastnit dopoledne nedaleko Hradce Králové. Odpoledne se bude na hlavním vlakovém nádraží rozlévat polévka lidem bez domova při akci Oblastní charity. V obci Ostružno u Jičína se od 22:00 v kostele Povýšení sv. Kříže koná bohoslužba, při které bude možné podpořit rekonstrukci místních varhan.

Pardubicích můžete po štědrovečerní večeři vyrazit na muzejní noc. Připraveny budou noční prohlídky zámku i muzejních expozic, zpřístupněna bude vyhlídka na noční Pardubice z nejvyššího patra hlásky. Končí o půlnoci. A tehdy začíná zpívání v divadle: neformální setkání herců s diváky, při kterém si společně zazpívají koledy, ve Východočeském divadle.

Pražská zoo má o svátcích otevřeno, lidé mohou přinést jídlo

Vánoční program připravila i pražská zoologická zahrada, do které dorazilo celkem 5 tisíc lidí. Návštěvníci sem mohou běherm svátků nosit tvrdé, pečivo, ovoce nebo zeleninu, o krmení zvířat by se ale neměly pokoušet. Děti měly vstupné za 1 korunu, a navíc si každý odnesl malý dárek. Do zoo mohou lidé na první a druhý svátek vánoční přijít od 9:00 do 16:00.

Také v Ústí nad Labem se chystá vánoční nadílka v zoo. Vánoční dobroty dostanou orangutani, lachtan, medvědi, makakové i sloni. Vstup pro všechny příchozí návštěvníky je zdarma. Popřát zvířátkům můžete také v Děčíně. Návštěvníci zoo mají zvířatům nosit tvrdé pečivo, ovoce, zeleninu nebo zobání. V Jirkově na Chomutovsku se od 11:00 podívejte na živý betlém na zámku Červený hrádek.

Vánoční bruslení pro celou rodinu nabízí liberecká Tipsport aréna. Na hradě Grabštejně u Chotyně proběhne setkání spojené se zpíváním koled a předáváním světýlka z Betléma. V Bedřichově na Jablonecku bude sloužena půlnoční mše Vánoční v kostele sv. Antonína a v Jablonci nad Nisou se dopoledne ponoří do přehrady Mšeno otužilci.

Hrad Grabštejn
Zdroj: Stránky hradu Grabštejn

První přestavení živého betléma se uskuteční v Měříně na Žďársku. Amatérské divadelní představení sehraje přes pět desítek herců, na scéně budou i živá zvířata včetně velblouda. Druhé představení můžete před kostelem zhlédnout ve 20:30.

Polici u Třebíče se po sedmé hodině večerní koná „průvod ovcí“. V obci je tradicí již několik století. Místní lidé v průvodu obcházejí ves, troubí přitom na rohy a práskají biči. V Telči je možné oslavit Štědrý den na zámku. Lidé mohou navštívit výstavu „Hračky nestárnou“ v zámecké galerii, čeká je i nadílka.

Možnost nakrmit zvířátka nabídne i Brno. Tradiční dopolední krmení probíhá už od roku 1997. V 10:00 začíná také akce „Brněnské betlémy“. V jednotlivých brněnských kostelech najdou zájemci nejrůznější historické betlémy. Letos se zapojilo 18 kostelů.

Také Zoo Olomouc naděluje, a to dětské vstupné pro všechny návštěvníky. Členové olomouckého skautského střediska Jana Boska budou rozdávat Betlémské světlo v kapli Sloupu Nejsvětější Trojice. Na Štědrý den po poledni proběhne setkání mužů i žen z olomouckých azylových domů. Přítomen bude již tradičně olomoucký arcibiskup Jan Graubner. V přerovské ornitologické stanici, která se nachází v Bezručově ulici, můžete dopoledne přispět při tradičním zdobení vánočního stromku pro ptáky.

Vánoční tradice na Vyhlídkové věži

Ostravě, než zasednete ke štědrovečernímu stolu, připomeňte si vánoční tradice na Vyhlídkové věži Nové radnice. V 6. patře budovy na pobočce Ostravského informačního servisu si budete moci vyzkoušet některou z vánočních tradic, které se staly nedílnou součástí svátečního období. Ve Zlíně se bude po desáté hodině večerní zpívat pod vánočním stromem na náměstí Míru.

Video Štědrý den v českých městech
video

Štědrý den v českých městech

Štědrý den v českých městech

Z12: 24.12.2011

Reportáž Petra Albrechta

Reportáž Barbory Straňákové