Zataženo, teploty převážně nad nulou, na horách je mokrý sníh

Praha - Přestože školáci si v těchto dnech užívají vánoční prázdniny, počasí mnohde zimu zrovna nepřipomíná a do konce týdne se to příliš nezmění. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí většinou zataženo, teploty spíše nad nulou a výjimkou nebude ani mrholení. Ochlazení a případně i sníh očekávají meteorologové až s příchodem víkendu. Na naplnění této předpovědi čekají majitelé zimních lyžařských areálů. Mnohde sice už sezonu zahájili, ale lyžuje se převážně na mokrém sněhu a stále jsou místa, kde kvůli nepřízni počasí ještě vleky nespustili.

„Od jihu bude do střední Evropy zasahovat mohutná tlaková výše a kolem ní k nám bude proudit teplejší vzduch od západu. Během středy bude tlaková výše slábnout a přes západní Evropu bude postupovat studená fronta, která ve čtvrtek přejde přes naše území k východu. Za ní k nám začne proudit studený vzduch od severozápadu,“ zní předpověď.

Během úterý má být až devět stupňů Celsia, na horách kolem tří stupňů. Postupně se ale má ochlazovat, na pátek už předpověď hlásí nejvyšší denní teploty nula až čtyři stupně Celsia. O víkendu by se mělo ještě ochladit a teploty mohou i v nižších polohách přes den klesnout pod nulu.

Lidé by se v první polovině týdne měli připravit na mrholení nebo slabý déšť, který na některých místech může přimrzat. Během čtvrtka by se už mělo ve vyšších polohách objevit sněžení, v dalších dnech lze sníh čekat i v níže položených místech.

I přes teploty nad bodem mrazu se mnohde už lyžuje

V Plzeňském kraji měli lyžaři o svátcích poměrně jednoduchou volbu, kam se vypravit na sjezdovky. Dobré podmínky byly pouze na šumavském Špičáku, další skiareály, mezi nimi například Kašperské Hory, jsou kvůli nepřízni počasí prozatím mimo provoz. Kromě upravených sjezdovek ve skiareálech Železná Ruda - Špičák a Železná Ruda - Nad nádražím mohou až do 30. prosince využívat lyžaři rovněž uměle osvícenou trať Lubák. Na Špičáku je kolem 45 centimetrů sněhu, teploty se pohybovaly mírně nad bodem mrazu. Sníh tak byl spíše mokrý. 

V Karlovarském kraji se lyžuje na Klínovci a v Bublavě. Sníh je převážně mokrý a teploty se pohybují kolem nuly nebo mírně nad ní. Skiareál Klínovec má téměř 75 centimetrů převážně technického sněhu. V provozu byly od Vánoc všechny sjezdovky včetně Jáchymovské na jižním svahu. Největší nápor byl na novou čtyřsedačkovou lanovku a lidé si pochvalovali prodlouženou sjezdovku Pařezovka. Lyžaři však museli počítat s tím, že sníh byl dost mokrý a viditelnost komplikovala hustá oblačnost a mlha. Lyžovalo se také na všech sjezdovkách na Neklidu a v Božím Daru. Ve skiareálu Bublava - Stříbrná se povedlo do Vánoc připravit tratě Malý Bleiberg a Střední Bleiberg. Leželo na nich přibližně 30 centimetrů sněhu. 

Ve střediscích východních Krkonoš se lyžovalo ve vlhku a na mokrém sněhu. Vlekaři proto věří, že se naplní předpovědi meteorologů a do hor v následujících dnech přijde ochlazení a sněžení. V provozu jsou i obě hlavní střediska Orlických hor v Deštném a Říčkách, kde na sjezdovkách leží od deseti do 70 centimetrů sněhu. Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 70 centimetrů sněhu. Na hřebenech Krkonoš platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. „Na závětrných svazích je uloženo velké množství sněhu. Mohou se tvořit deskové laviny,“ varovala horská služba. Na hřebeni Orlických hor leží kolem 40 centimetrů mokrého sněhu. 

Start hlavní zimní sezony v Libereckém kraji poznamenala obleva. Lyžuje se ve všech střediscích Jizerských hor a západních Krkonoš, na svazích leží až půl metru sněhu, kvůli teplému počasí a dešti ho ale ubývá.  Stovky lidí dnes zamířily i do areálů v Jizerských horách, rušno bylo hlavně na Tanvaldském Špičáku a Severáku v Hraběticích, které provozuje společnost Ski Bižu. Velký nápor nezaznamenala ani střediska na Ještědu a Javorníku v Liberci.

Tradiční vánoční obleva zastihla i letos během uplynulých svátečních dnů návštěvníky Jeseníků. Na horách je od 25 do 60 centimetrů sněhu, lyžařská střediska hlásí průměrnou návštěvnost. „Také letos přišla obleva, i v nejvyšších polohách dnes teplota byla nad nulou. Sníh je mokrý, je zataženo, podmínky pro rekreaci nejsou ideální. Přesto jsou v provozu všechna střediska, během svátků jsme nemuseli ošetřovat žádné závažné zranění,“ uvedla místní horská služba. Na horách platí druhý lavinový stupeň a ani v příštích dnech, kdy se neočekává sněžení, se zřejmě situace nezmění. Lavinové katastry se nacházejí mimo turistické trasy, disciplinovaným turistům a lyžařům tudíž nebezpečí nehrozí. 

Největší lyžařská střediska na jihu Čech na Lipně a na Zadově navštívilo během vánočního prodlouženého víkendu několik stovek lyžařů. Na sjezdovkách leží od 20 do 40 centimetrů technického sněhu. Ani vyšší teploty pohybující se mírně nad nulou dobré lyžařské podmínky neohrozily. Na Lipně, kde zahájili sezonu ve čtvrtek, jsou v provozu Dámská a Jezerní sjezdovka, leží na nich kolem 40 centimetrů upraveného technického sněhu. Zimní sezona v šumavském Zadově začala o minulém víkendu, naplno pak po dvoudenní technické přestávce od středy. 

Teplé počasí o vánočních svátcích poznamenalo provoz středočeských lyžařských areálů. Lyžařskou sezonu zahájili pouze na sjezdovce v Chotouni u Prahy, uzavřen proti původním předpokladům zůstal největší lyžařský areál Monínec. Dostatek sněhu zatím nemají ani na Šibeničním vrchu u Mnichovic, sjezdovce Padák u Příbrami a Kvasejovicích u Sedlce-Prčice.