Atentát na Heydricha rozdělil mnohé rodiny

Praha - Na konci roku 1941, v noci z 28. na 29. prosince 1941, seskočily na území protektorátu tři výsadky (Silver A, Silver B a Anthropoid), ve kterých byli i strůjci atentátu na Heydricha. Sedmatřicetiletý Heydrich, který byl zastupujícím říšským protektorem celkem osm měsíců a osm dní, byl tehdy vládcem na Pražském hradě tři měsíce. Do atentátu zbývalo měsíců pět… Po jeho smrti přišla okamžitá odveta - na popravišti skončily stovky lidí, včetně příbuzných parašutistů - děti popravených vlastenců měly různé osudy - dva bratři o sobě dlouho ani nevěděli - že jsou sourozenci, se dozvěděli až v roce 1959.

Formování speciálních československých parašutistických skupin v Británii začalo již počátkem roku 1941. O provedení atentátu bylo rozhodnuto na poradě u velitele tehdejší čs. rozvědky Františka Moravce 3. října 1941, později se definitivním cílem stal Heydrich. Atentát měl být proveden symbolicky 28. října 1941, což ale nevyšlo. 

Celá akce začala až o dva měsíce později. V neděli 28. prosince 1941 odstartoval ve 22:00 z letiště Tangmere v jihovýchodní Anglii čtyřmotorový letoun Halifax. Letadlo pilotoval kapitán Ron Hockey a na palubě bylo sedm československých parašutistů. Nad Německem se podařilo pilotům setřást německé stíhačky a 29. prosince ve 2:15 vlétli nad protektorát. 

Ve 2:24 seskočila dvojice příslušníků skupiny Anthropoid (rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík) poblíž Nehvizd u Čelákovic, přičemž plánované místo seskoku byly 100 km vzdálené Ejpovice u Plzně. Ve 2:37 následoval u vesnice Senice mezi Poděbrady a Městcem Králové výsadek desantu Silver A (ve složení nadporučík Alfréd Bartoš, rotmistr Josef Valčík a četař Jiří Potůček), kteří měli seskočit u 40 km vzdálené obce Vyžice u Chrudimi. Ve 2:56 opustila letoun nedaleko obce Kasaličky u Přelouče (měli být vysazeni u 50 km vzdáleného Ždírce nad Doubravou) dvojice parašutistů výsadku Silver B, rotný Jan Zemek a četař Vladimír Škácha. Letoun se vrátil na letiště v Tangmere v 8:19 ráno, po deseti hodinách a 19 minutách letu.   Operace Silver A měla zajišťovat rádiové spojení s Londýnem pomocí vysílačky s krycím názvem Libuše a vytvořit koordinační středisko všech vysazených parašutistů. Skupině se postupně podařilo navázat kontakt s odbojáři i navázat rádiové spojení s Londýnem z vysílačky v lomu Hluboká u Ležáků. Valčík navíc pomáhal s přípravami atentátu na Heydricha. Skupina splnila veškeré úkoly, nikdo z jejích členů ale nepřežil. Operace Silver B měla předat místnímu odboji radiostanici s krycím názvem Božena, ta se ale při seskoku poškodila. Oba parašutisté se prakticky celou válku skrývali, oba ale válku přežili. 

Video Před 70 lety začala operace Anthropoid
video

Před 70 lety začala operace Anthropoid

Před 70 lety začala operace Anthropoid

z 12, 28.12.2011

Reportáž Karla Rožánka

Operace Anthropoid měla za cíl uskutečnit atentát na Heydricha. Skupina navázala kontakty s místním odbojem, na pomoc jim exilová vláda v březnu a dubnu 1942 poslala dalších sedm paraskupin s 18 vojáky. Gabčík s Kubišem poté začali plánovat atentát, v tom jim pomohlo i to, že se Heydrich začátkem dubna přestěhoval do zámku v Panenských Břežanech, asi 15 km severně od Prahy. Gabčík a Kubiš ale pokračovali s pozorováním a pak stanovili plán atentátu v ostré zatáčce pod Vychovatelnou v Kobylisích. Na Heydrichovo auto zaútočili 27. května společně s Valčíkem a Opálkou z desantu Out distance. Heydrich byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

Rozdílná příjmení, ale stejný osud

0Miroslav Sívek a Vratislav Ebr jsou bratři. Oba by se měli jmenovat Sívkové. Vratislav ale používá jméno rodiny, která ho adoptovala. Život jim zásadním způsobem změnil atentát na Hendricha - přišli o rodiče, Němci je popravili za pomoc parašutistovi Josefu Valčíkovi ze skupiny Silver A. 

Vratislav Ebr, synovec Josefa Valčíka: „Já se na rodiče dívám s velkou úctou, tatínek byl popraven v Mauthausenu tři dny po mém narození, ten vůbec o mně nevěděl.“ 

Miroslav Sívek, synovec Josefa Valčíka: „Byla to povinnost každého občana a každého vlastence.“

Matku obou mužů, která byla sestrou parašutisty Valčíka, popravili nacisti v plynové komoře až na začátku roku 1943, tedy o několik měsíců později než ostatní příbuzné. A to z jediného důvodu - čekali, až porodí syna Vratislava. Němci zabili kvůli pomoci parašutistům ze skupiny Anthropoid a Silver A skoro 300 lidí. Mezi nimi bylo i 14 příbuzných Josefa Valčíka. 

Miroslav Sívek ani Vratislav Ebr o sobě dlouho nevěděli. Poprvé se potkali až v roce 1959. 

Děti popravených vlastenců měly být zlikvidovány také, a to v létě roku 1943. Němci se jich báli jako budoucích mstitelů.


Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků.