Seskok připomínající Anthropoid znemožnilo počasí

Nehvizdy – Příliš nízké mraky znemožnily dnes realizaci vzpomínkového seskoku, který měl připomenout 70. výročí výsadku skupiny Anthropoid. V Nehvizdech u Prahy měli seskočit dva parašutisté, stejně jako při operaci, do míst, kam i tehdy dopadli Gabčík s Kubišem. Nad místem seskoku alespoň několikrát zakroužil armádní vrtulník. Operace Anthropoid měla za úkol provést atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jako jedna z nejúspěšnějších operací vyslaných od exilové vlády z Londýna je hodnocena operace Silver A. Skupina vysazená u Senice u Poděbrad ve složení Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček podle plánu navázala kontakt s odbojáři i rádiové spojení s Londýnem, Valčík se navíc podílel na atentátu na Heydricha.

Parašutisté měli přistát u Plzně, nakonec ale seskočili u Prahy

Skupina Silver B měla předat místnímu odboji radiostanici, ta se ale při seskoku poškodila. Oba parašutisté Jan Zemek a Vladimír Škácha vysazení u Přelouče se prakticky celou válku skrývali, oba ale válku přežili jako jediní z celého výsadku. „Atentát na Heydricha byl největší ukázkou spolupráce armády a domácího civilního odboje v naší historii,“ podotkl historik Michal Burian.

Video Před 70 lety začala operace Anthropoid
video

Před 70 lety začala operace Anthropoid

Původně měl výsadek Anthropoid, dle slov historika, seskočit východně od Plzně, nakonec ale kvůli navigační chybě za špatného počasí seskočili u Nehvizd východně od Prahy. V tomto směru měli ale Gabčík s Kubišem štěstí, pracovníci místní sokolské odbojové organizace, která nebyla ještě infiltrovaná pracovníky gestapa, jim totiž v organizaci atentátu velmi pomohli.

Jako první v rámci operace Anthropoid seskočili ze čtyřmotorového Halifaxu poblíž Nehvizd u Čelákovic Gabčík s Kubišem. Bylo to v noci z 28. na 29. prosince 1941. Cíl operace splnili 27. května 1942, když v Kobylisích zaútočili na Heydrichovo auto. Protektor byl při výbuchu zraněn střepinou a několik dní po útoku zemřel. Za atentát, který je považován za největší počin evropského domácího odboje během druhé světové války, zaplatilo životem kromě Gabčíka a Kubiše a dalších parašutistů při stanném právu nejméně 3000 lidí.

Gestapo usilovně pátralo i v Nehvizdech. Podle náčelníka místního Sokola Miloše Ryčla musely kvůli podezření chodit brigády s motyčkami a hledat zakopané padáky. „Osm občanů Nehvizd to vědělo, ale po celou válku o tom nepromluvili,“ říká starosta obce Vladimír Nekolný. Obyvatele středočeských Nehvizd měl potkat podobný osud jako Lidice a Ležáky. Okupační úřady si to ale nakonec rozmyslely s tím, že obec leží na hlavní silnici do východních Čech a likvidace by vzbudila nežádoucí pozornost.