Pospíšil: Úředníci ministerstva spravedlnosti postupovali v kauze MUS správně

Praha – Jediný, kdo může uplatnit ve Švýcarsku pohledávku týkající se kauzy MUS, je ministerstvo financí, ne ministerstvo spravedlnosti, jehož úředníci zaslali informace na Vrchní státní zastupitelství, jak měli. Řekl to v Událostech, komentářích ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který se vyjádřil k včerejšímu prohlášení vicepremiérky Karolíny Peake, že česká ministerstva věděla od července 2010 o nabídce švýcarské justice, aby se Česká republika připojila k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti.

„Jediný, kdo může uplatnit pohledávku ve Švýcarsku, je ministerstvo financí, ne ministerstvo spravedlnosti,“ podotkl Pospíšil v ČT. Sám se o záležitosti dozvěděl 15. března, kdy dostal nótu a poslal ji na ministerstvo financí. „Myslel jsem si, že se to na úrovni tohoto ministerstva řeší,“ prohlásil ministr.

Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti: 

„Říkám, že se nestala chyba na ministerstvu spravedlnosti. Budu analyzovat, zda státní zastupitelství postupovalo správně. To jediné můžeme udělat.“


Úředníci ministerstva spravedlnosti podle něj postupovali správně. „Zkoumáme, co se na zastupitelství dělo, příští pátek má vrchní zástupce Pavel Zeman oznámit výsledky,“ řekl Pospíšil. „Ministr Kalousek o tom věděl, informaci dostal, nakolik státní zastupitelství za Rampuly poskytlo jeho ministerstvu informace, je teď důležité zjistit,“ dodal. Ministerstvo financí v této chvíli zřejmě zpracovává civilní žalobu.

Video Rozhovor s Jiřím Pospíšilem a Oldřichem Kužílkem
video

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem a Oldřichem Kužílkem

Stát se nyní chce odvolat proti rozhodnutí švýcarského soudu, který před týdnem zamítl připojení České republiky k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované MUS. To, že nikdo víc než rok v kauze nic nečinil, považuje právě Karolína Peake za hrubou nedbalost. Podle Švýcarů vznikla Česku škoda 3,4 miliardy korun.

Švýcarské úřady kvůli šetření zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.