Policie stíhá trojici osob za miliardové krácení daní

Praha – Protikorupční policie navrhla obžalovat dva muže a jednu ženu z miliardového krácení daní v souvislosti s dovozem pohonných hmot ze Slovenska. Stát měli připravit během šesti let o zhruba 2,6 miliardy korun. Hrozí jim za to pět až deset let vězení. Podle informací ČT mezi obviněnými jsou bývalý člen představenstva společnosti Bena Milan Vomela, bývalý jednatel firmy Tukový průmysl a bývalý obchodní ředitel státního podniku Čepro Martin Pechan, který je v jiné kauze stíhán s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem, a bývalá jednatelka Tukového průmyslu.
.

Trestná činnost se podle kriminalistů odehrávala mezi lety 1996 a 2002, kdy bylo do Česka ze Slovenska společností Bena dovezeno více než 200 tisíc tun motorové nafty a benzinu. Palivo mělo být uskladněno ve veřejném celním skladu, který provozovala firma Tukový průmysl.

Podle mluvčího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslava Ibeheje šlo o formální uskladnění, protože fyzicky se pohonné hmoty nacházely v potrubním systému dálkové přepravy, v takzvaném produktovodu, kterým byly přepraveny ze Slovenska.

„Bez vědomí orgánů celní správy však docházelo ke svévolným odprodejům uskladněných pohonných hmot. Obvinění svoji trestnou činnost zakrývali mimo jiné podáváním nepravdivých jednotných celních deklarací,“ popsal Ibehej.

Video Reportáž Jana Černého a Zuzany Luňákové
video

Reportáž Jana Černého a Zuzany Luňákové

Reportáž Jana Černého a Zuzany Luňákové

U 29. 12. 2011

Rozhovor s Janem Knížkem

Daňový únik ve výši 2,6 miliardy korun je i podle Generálního finančního ředitelství svým rozsahem velmi závažný. „Případ patří k top deseti či dvaceti úniků za poslední léta v České republice,“ připustil generálního ředitel České daňové správy Jan Knížek.

Obvinění podle policie rovněž podváděli při platbě DPH. Údajně předstírali fiktivní obchody, které spočívaly ve vzájemných prodejích a následných zpětných koupích pohonných hmot mezi společností Bena a dalším subjektem. Tyto pohonné hmoty však už firma Bena nevlastnila, předtím je totiž nezákonně prodala dál.

Za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby trojici hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení. Stíhaní podle policie připravili stát o 1,9 miliardy na spotřební dani a dalších 750 milionů korun na DPH. Policie již spis, který čítá víc než 16 000 stran a váží zhruba 3,5 tuny, předala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. „Vzhledem k tomu že toho je spousta, je těžké říct kdy o tom dozorující státní zástupce rozhodne,“ připustila ředitelka odboru závažné hospodářské trestné činnosti Soňa Bělohlávková.

Kontroloři jdou proti daňovým únikům často najisto

Podle Knížka se české úřady v poslední době již nesnaží daňové úniky odhalovat pouhou namátkovou kontrolou, ale speciálně se na podezřelé subjekty zaměřují. Knížkovi podřízení u toho spolupracují s finančně analytickým útvarem ministerstva financí, celní správou a policií. „Tyto orgány si poslední roky velmi intenzivně vyměňují informace a na základě vyhodnocení těchto informací se cíleně zaměřují na konkrétní společnosti,“ uvedl Knížek.

Stejným způsobem došlo i k odhalení nynějšího podvodu. Ačkoliv totiž případ šetřila celní správa, Česká daňová správa o tom po celou dobu věděla. Ročně se přitom provedou stovky kontrol, které se na podobné úniky zaměřují.

Policisté a státní zástupci podle policejního mluvčího už v rámci vyšetřování zajistili majetek údajných pachatelů, například nemovitosti, za téměř 300 milionů korun. Právě tyto peníze by podle Knížka mohly daňový únik částečně nahradit. Pokud se podaří zajistit majetek vzniklý trestnou činnosti, tak stát dostane alespoň část peněz zpět, ujistil generální ředitel České daňové správy.