Žlutá, červená, bílá budou hlavními barvami prvního dějství. Patnáctiminutovou show zahájí symbolika pražského městského znaku, pak na nebi rozkvetou barevné chryzantémy, překryjí je vějíře a rozpálí římské svíce. Velké finále rozzáří nejen oblohu, ale i Vltavu. „Půl minuty bude červená, pak žlutá, pak bílá a ke konci budou speciální efekty,“ slibuje David Nový ze společnosti Ohňostroje Minergis.
Dva dny před spuštěním jsou všechny světlice nastrkány do počítačového programu. Ten je pak v den D také na dálku odpálí. Hudbu ale autoři letos nezakomponovali a vynechali i úvodní hlučné dělbuchy, aby hluk obtěžoval méně.
Kvůli ohňostroji se uzavře nábřeží okolo Střeleckého ostrova. Nejhezčí výhled bude z vltavského břehu nebo vyvýšenin - třeba z Petřína a Letné. Pro ostatní pak z televizních obrazovek, ohňostroj bude přenášet i ČT24.

Ohňostroj v Praze
Ohňostroj v Praze
Reportáž Markéty Šenkýřové
Ohňostroje se vracejí do měst
Oblohu nad Českem rozzáří i tisíce neorganizovaných světlic přímo z rukou lidí. Češi zaplatí průměrně za ohňostroje 3 tisíce korun a největším hitem jsou kompakty, které mají dostřel 50 metrů. Někteří ale sahají i po velkých náložích, ty ale patří jen do rukou profesionála s potřebným průkazem odpalovače. Při manipulaci totiž hrozí velké riziko popálení a dalších vážných zranění, stejně jako hmotných škod.
Více než desítka měst odpálí svůj ohňostroj už odpoledne jako ve Vsetíně ve 14 hodin nebo večer, a to například ve 21 hodin v Ostravě. Přesně o půlnoci se rozzáří nebe nad Prahou a třicítkou zejména okresních měs, například ve Zlíně či Mariánských Lázních. Některá města pak plánují ohňostroj až na Nový rok večer, například v Brně, Hradci Králové či v Jihlavě. V Třebíči nebo Ostravě pak budou ohňostroje dokonce oba dny.