Mýtné brány budou upozorňovat na auta v protisměru

Praha – Ministerstvo dopravy testuje nový způsob varování před autem jedoucím na dálnici v protisměru. Řidiče by na to měl včas upozornit nápis na informačních tabulích. Celý systém využívá čidla a kamery na 250 mýtných branách.

Letos v květnu ujížděl na rychlostní silnici R10 u Mladé Boleslavi zdrogovaný řidič desítky kilometrů v protisměru. Než jej policie před Prahou zastavila, nechal za sebou spoušť pěti nabouraných aut. Bohužel to nebyl zdaleka jediný případ. Jiní řidiči zase najeli na dálnici do protisměru kvůli špatně označeným nájezdům. Teď by mělo na takové auto upozornit nové varování na informačních tabulích ve znění „Vozidlo v protisměru, zpomal.“

Jak systém funguje? Jakmile čidla na mýtné bráně zaregistrují auto v protisměru, vyšlou signál do Národního informačního dopravního centra v Ostravě. Tam operátor pomocí kamer na branách celou situaci ověří a zapne varování pro ostatní řidiče. „Mluvíme o vteřinách, já si dovedu představit, že i s tím ověřením lidskou osobou to může být otázka dvaceti, třiceti vteřin,“ informoval Karel Feix, generální ředitel firmy Kapsch.

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Jak by se měl řidič po tomto varování zachovat? „V každém případě by řidič měl snížit rychlost, zajet minimálně do pravého jízdního pruhu a bedlivě sledovat situaci před sebou. V případě, že vozidlo v protisměru vidí, měl by raději sjet na kraj, zastavit a počkat,“ uvedl Leoš Tržil, ředitel dopravní policie.  

Zkušební provoz zatím probíhá na dálnicích D1, D2 a D5. Pokud se tento způsob varování řidičů osvědčí, rozšíří ho ministerstvo i na další dálnice.