Tři Češi obvinění v Zambii ze špionáže jsou doma

Praha - Tři Češi obžalovaní v Zambii ze špionáže jsou po dvou a půl měsících volní. Nový rok už oslavili se svými rodinami v České republice. Domů se dostali v utajení, jak přesně jejich osvobození proběhlo, nechce říct ministerstvo zahraničních věcí ani tajná služba. Osvobození se podařilo utajit i před příbuznými - Jan Coufal, Jiří Cetel a Michal Vebr se po několikadenní odmlce z ničeho nic objevili před dveřmi svých domovů. Česká strana požadovala propuštění od poloviny října, přimlouval se i prezident Václav Klaus. V Zambii se nejspíš ještě neví, že trojice z domu honorárního konzula zmizela.

„Nebudem nijak komentovat jejich cestu domů. Důležité je, že jsou zpátky v bezpečí u svých rodin. To je nejpodstatnější,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. „Soud v Zambii bude pravděpodobně pokračovat. Věříme, že rozhodne o jejich nevině. Tak jak jsme o tom přesvědčeni od začátku,“ dodal mluvčí.

Ministerstvo zahraničí i rozvědka odmítají říct, jak se tři Čechy podařilo ze Zambie dostat. Odborníci na tajné služby se shodují na tom, že osvobození z černého kontinentu muselo být složité a k podobným akcím se přistupuje, až když selžou všechny možnosti vyjednávání. O akci mlčí a nesmí nikdy nic říct ani osvobození muži.

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Všichni tři jsou přesvědčení, že se stali obětí boje tamních tajných služeb po změně prezidenta. Teď už vědí, že v Zambii by fotoaparát turisté neměli ani vytahovat. „Chtěl bych říct všem lidem, kteří do těchto zemí cestují, aby si předem ověřili, jaká je tam aktuální politická situace. Aby si vyhledali co nejvíc informací o dané zemi,“ radí Jiří Cetel.

Tři Češi byli v Zambii, kam přijeli jako turisté, zadržováni od října. Byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Češi špionáž popírají.