U rodinné hrobky Havlových začaly přípravy na uložení urny

Praha – U rodinné hrobky Havlových na Vinohradském hřbitově začaly přípravy na uložení urny s ostatky prezidenta Václava Havla. Kameník po poledni začal na náhrobek rozkreslovat nápis, celou noc pak bude do pomníku tesat Havlovo jméno. Termín uložení urny rodina zveřejnit nechce, zřejmě se tak ale stane zítra, kdy uplyne 15 let od svatby Václava Havla s jeho druhou ženou Dagmar. Komorního obřadu se zúčastní pouze rodinní příslušníci a nejbližší přátelé.

Hrobka Havlovy rodiny se nachází v boční stěně kaple svatého Václava na pražských Vinohradských hřbitovech. Havlovy ostatky budou uloženy do hrobky, do níž byli v minulosti pohřbeni členové jeho rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli. 

Kameník Jiří Kubík, který do náhrobku tesal už jméno Olgy, uvedl, že písmo použité na hrobce je originál, který před lety vznikal přímo ve spolupráci s prezidentem. Havlovo jméno bude vyvedeno ve zlaté barvě s bronzovým nádechem, ovšem bez jakýchkoliv titulů nebo funkcí, jak si bývalá hlava státu přála. 

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Jiří Kubík má ale na práci málo času. Když tesal jméno Olgy Havlové, tak použil 11 vrstev, z nichž každá hodinu schla. "Před půlnocí by měl být nápis vytesán, pak začnu pokládat základní nátěry. Pak tam nalepím zlato a budu se snažit to usušit. Pak budu dál barvit,
abych tam dostal bronzový nádech. Nad ránem bych mohl být hotov," popisoval v podvečer Kubík. Odpoledne se s kameníkem osobně setkala i prezidentova druhá žena Dagmar, která přišla zkontrolovat přípravy obřadu. 

Státní význam hrobky připomíná to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Linky v reliéfu náhrobní desky naznačují pruhy na české státní vlajce. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek. Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec. 

Havel zemřel 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla dva dny vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a dva dny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pohřeb za účasti mnoha českých i zahraničních osobností se konal den před Štědrým dnem v Chrámu svatého Víta. Havlovu památku přicházely na pietní místa uctít desetitisíce lidí.