Velmi divoká situace na úřadech v Brně
V některých úřadech práce v Česku se tvořily fronty již v pondělí, kdy poprvé začaly vyplácet všechny sociální dávky a příspěvky. Vážnější situace nastala na úřadech práce v Brně. V Králově Poli, kam chodí zdravotně postižení, byla podle šéfa brněnské krajské pobočky Jana Marka situace „velmi divoká“. Podle Marka však většina lidí situaci chápala a chovala se slušně.
„Očekávali jsme nápor prvního dne. Přišel, ale zaplaťpánbůh ne v tak velké míře, jaké jsme se obávali. Došlo k excesům. V Brně přišlo 150 zdravotně postižených, kteří si přečetli výzvu a přišli, protože se domnívali, že čím dříve přijdou, tím bude nárok lépe uspokojitelný nebo vynutitelný. Bylo to zbytečné,“ myslí si Kubeša.
Podle ředitelů dalších poboček v Česku úředníci větší nápor záhy zvládli a vážnější problémy nenastaly. Na úřady dohlíželi strážníci. Podle generálního ředitele úřadu práce Jiřího Kubeši se o zmatcích mluvit nedá. Podle něj se dávky mnohde vyplácejí na stejných místech jako dosud a systém se neměnil.

Interview ČT24
Interview ČT24
Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě
Zdravotně postižení obsadí úřady práce
Telefonát Václava Krásy
Kubeša uvedl, že úřady práce jednaly se strážníky, kteří na pobočky dohlížejí. Zasáhli by v případě agresivnějších výpadů proti úředníkům. „Není to tak, že by se úřady připravovaly na nějaké bouře,“ dodává.
„Smyslem je ukázat nesmyslnost reformy“
Kolik handicapovaných dnes výzvu vyslyší a do úřadů se vypraví, není známo. „Akci neorganizujeme. Lidé na úřad nemusí. Je to výzva a dobrovolné rozhodnutí každého. Smyslem je ukázat nesmyslnost reformy,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Sám se na úřad s žádostí chystá.
Všechny dávky, podpory a příspěvky…
…od ledna začínají vyplácet úřady práce. Přebírají tak část agendy i 1 600 úředníků od radnic. Podle některých kritiků se změna připravovala narychlo a pracovníci nápor nezvládnou. Ministr práce Jaromír Drábek už dřív řekl, že i když je čas pro přechod na nový systém napjatý, vše se zvládne, zásadní potíže by nastat neměly a potřební by měli peníze od státu dostat bez větších problémů.
Reforma mimo jiné mění právě podporu pro postižené. Dvě dosavadní dávky na provoz auta a na dopravu nahrazuje příspěvek na mobilitu. Nově by potřební měli dostávat 400 korun měsíčně, ročně tedy maximálně 4 800 korun. Podle Krásy tak mnozí o část peněz přijdou a budou mít méně než dosud, přestože se doprava a benzin zdražují.
Šéf rady podotkl, že dřív mohli postižení požádat o peníze kdykoliv v roce a celou sumu dostali naráz. Nyní se jim částka bude vyplácet od měsíce, v němž si o ni požádají, a posílat se bude každý měsíc. Podle vedení rady by se proto žadatelé měli na úřady dostavit co nejdřív, aby o peníze nepřišli. Rada postižených změnu příspěvků a jejich vyplácení už dřív kritizovala. S ministerstvem práce jednala o kompromisu. Nynější úpravu Krása označil za nesmyslnou a byrokratickou.