83 % českých lyžařů jezdí pod vlivem alkoholu

Praha – Na sjezdovkách jezdí 83 procent českých lyžařů pod vlivem alkoholu, více než třetina vypije přes den dvě až tři skleničky lihovin. Dvě třetiny sportovců na horách neřeší ani zbytkový alkohol po ránu, takže zcela střízlivé lyžaře či snowboardisty lze potkat jen stěží, vyplývá z průzkumu pojišťovny Direct. Ta jej uskutečnila počátkem prosince v pražských ulicích mezi 321 respondenty.

Alkoholu se při lyžování úplně vyhýbá pouze každý šestý. Jsou to však hlavně ženy (28 procent), mezi muži je to vzácnost (sedm procent). Celkem sedm z deseti lyžařů popíjí proto, aby se zahřáli. Každý pátý tvrdí, že k horám prostě alkohol patří, a šestina Čechů má prý pod vlivem větší požitek z jízdy.

Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je svařené víno, které pije na sjezdovce 36 procent lyžařů a snowboardistů. Muži dávají častěji než ženy přednost pivu, které si dá každý čtvrtý. Výrazně více vypijí také tvrdého alkoholu, který konzumuje víc než třetina mužů, proti 18 procentům žen.

Obrázek vztahu k alkoholu umocňuje 15 procent sjezdařů, kteří jsou přesvědčeni, že zbytkový alkohol po večerním veselí nemá na jejich lyžařské schopnosti vliv. A více než polovina lyžařů si hladinu alkoholu po ránu vůbec nehlídá. Podobně jsou na tom ovšem i Britové. Podle průzkumu tamní pojišťovny More Than vyráží jeden ze čtyř Britů nevědomky na svah v podnapilém stavu.

„Málokdo si uvědomuje, že alkohol prodlužuje reakční časy, zhoršuje rovnováhu a vede ke ztrátě kritického úsudku. Podnapilý lyžař tak ohrožuje nejen sám sebe, ale také ostatní lyžaře a snowboardisty,“ uvedla mluvčí Directu Kateřina Krásová. V zahraničí bývá běžnou praxí, že střety a zranění na sjezdovce vyšetřuje policie, která právě vliv alkoholu zkoumá. Pokud se prokáže jeho přítomnost v krvi, má to podle ní také přímý vliv na plnění pojišťovny.