Postižení šli hromadně pro příspěvky, úředníci nápor zvládli

Praha – Handicapovaní lidé se dnes hromadně vypravili na úřady práce žádat o příspěvek na mobilitu. Na úřady jich dorazily stovky. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas se změnou systému vyplácení dávek. Vyzvala je k tomu Národní rada osob se zdravotním postižením. Úředníkům se dařilo nápor lidí zvládat, i když někde museli lidé dlouho čekat. 

Podle redaktorky ČT Štěpánky Martanové přišlo dopoledne na úřad práce v Praze-Řepích několik desítek žadatelů; provoz zde byl jen o trochu větší než v pondělí či v úterý. Vyřízení žádosti ale trvalo zhruba pět minut a obešlo se tedy bez větších problémů. Žádost si zde podal i šéf rady postižených Václav Krása. „Lidé na úřad nemusí. Je to výzva a dobrovolné rozhodnutí každého. Smyslem je ukázat nesmyslnost reformy,“ uvedl již dříve Krása. Podle něj nebyl cíl protestu úředníky zahltit, ale poukázat na změny systému, které nejsou pro postižené příznivé. Žadatelé si navíc stěžovali, že do formulářů musejí vyplňovat příliš údajů. Třeba trojí adresu a všechny lékaře, kteří je ošetřují. „Zatím je to jen první kolo, kdy úředníci berou žádosti. Zajímavé bude druhé kolo, kdy uvidíme, jak se vypořádají se zpracováním,“ je zvědavý Krása. 

Podle něj je rada postižených připravena zvážit i větší protestní akce, pokud by lidé s handicapem nedostali včas své příspěvky od státu. S rozhodnutím vyčká její vedení do února, kdy by úřady měly první letošní dávku vyplatit. Rada prý také bude kvůli příspěvkům usilovat o podání ústavní stížnosti. Opoziční ČSSD se už nechala slyšet, že ji podpoří.  

Na většině míst úřady zvládaly, v Ostravě fronty 

Na opavský úřad práce dorazilo dopoledne kolem stovky žadatelů, tamní pracovnice ale vše zvládly. V Pardubicích přišlo během dopoledních hodin o příspěvek žádat zhruba 15 lidí. I zde byla čekací doba mezi pěti až deseti minutami, úředníků pracuje stejný počet jako kterýkoliv jiný den. Ve Zlíně se vše také obešlo vše bez větších problémů, lidé měli spíše problém s orientací, protože zde úřad sídlí ve dvou budovách.   

Ostravský úřad práce ale dopoledne trápily fronty, desítky lidí se navíc tísnily v úzké uličce s nedostatkem míst k sezení. Handicapovaní si stěžovali, že mají o změnách jen málo informací. Někteří sice dostali dopis, byl prý ale tak složitý, že si stejně museli informace

Video Reportáž Richarda Samka a Štěpánky Martanové
video

Reportáž Richarda Samka a Štěpánky Martanové

Reportáž Richarda Samka a Štěpánky Martanové

U,

Studio ČT24 - rozhovor s Janou Hrdou z rady postižených

Jaromír Drábek a Václav Krása v Událostech, komentářích

 hledat sami na internetu. V Brně dorazilo během dopoledne kolem tří set žadatelů, úřad ale s náporem počítal a otevřel mimořádně o půl hodiny dříve. Větší fronty se netvořily, čekací doba se podle redaktorky ČT Hedviky Dědkové pohybovala mezi dvaceti až třiceti minutami. Čekací doby v Hradci Královése vyšplhaly až na 45 minut, úřednice handicapovaným s vyplňováním formulářů pomáhaly na chodbách. Před úřadem práce v Praze 5 došlo k okradení dvou lidí, neznámý mladík k nim přistoupil, že jim pomůže s vyřízením žádosti a chtěl od nich 300 Kč na kolek. Ministerstvo práce ale peníze okradeným vráti.

Příspěvky pro tělesně postižené změnila sociální reforma, která začala platit od letošního 1. ledna. Dvě dosavadní dávky na provoz auta a na dopravu nahrazuje příspěvek na mobilitu. Nově všechny dávky, podpory a příspěvky vyplácejí úřady práce, přebírají tak část agendy úředníků od radnic.


Handicapovaní se bojí toho, že po změně zákona úřady práce nezvládnou celou agendu vyřídit včas. Hlavní změnou totiž je, že postižení dostávají příspěvek měsíčně, nikoliv ročně, jako tomu bylo dosud. Příspěvek nebude vyplácen zpětně, ale od měsíce, kdy si o něj člověk zažádá. Kdo si tedy nestihne dojít na úřad v lednu, příspěvek na tento měsíc už nedostane. Nyní budou handicapovaní dostávat 400 korun měsíčně, ročně maximálně 4 800 korun. Někteří lidé tak přijdou o část peněz. Ministerstvo práce argumentuje tím, že pokud někdo ztratí nárok na mobilitu během roku, neměl by získat příspěvek za celý kalendářní rok, jako tomu bylo dosud. „Ty dávky jsou tak nízké a kromě toho se ještě snížily, že opravdu není nikdo přeplacen, kvůli výjimečným případům není nutné měnit celý systém,“ komentovala to místopředsedkyně rady postižených Jana Hrdá, která zároveň poděkovala úředníkům za jejich práci. Rada postižených se bude podle ní nadále zasazovat o změnu.