Česko čeká silný vítr, na horách může napadnout až 50 cm sněhu

Praha – Dnes v noci a zítra se přes Česko přežene silný vítr, podle Českého hydrometeorologického ústavu bude vítr v nižších polohách dosahovat v nárazech rychlosti 75 až 110 kilometrů v hodině, na hřebenech hor pak může zesílit až na 130 kilometrů v hodině. V souvislosti s tím se budou ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky a závěje. Extrémně silný vítr očekávají meteorologové v Ústeckém kraji.

Zítra navíc budou po celém území Česka padat srážky, v polohách pod 500 metrů nad mořem by mělo hlavně pršet, na horách ale může napadnout až půl metru čerstvého sněhu. ČHMÚ proto vydal varování před závějemi v polohách nad 800 metrů a před sněhovými jazyky v polohách nad 600 metrů nad mořem, které platí do odvolání. Zároveň platí až do noci ze čtvrtka na pátek výstraha před silným větřem. 

Video Předpověď počasí pro nejbližší dny
video

Předpověď počasí pro nejbližší dny

Například na hřebenech Krkonoš je silný vítr už od pondělí a lanovka na Sněžku kvůli němu jede jen na prvním úseku do mezistanice na Růžovou horu. Lavinové nebezpečí ale v nejvyšších horách  kleslo ze druhého na první stupeň pětibodové stupnice. Obleva sněhovou vrstvu na hřebenech ztenčila na zhruba 50 centimetrů. Aktuálně se však ve vrcholových partiích hor ochladilo a sněhová pokrývka je zmrzlá. Podmínky pro túry jsou převážně bezpečné, ohrožení lavinami je minimální, informoval Pavel Cingr z krkonošské horské služby. 

Dnes ráno bylo na hřebenech zataženo se sněhovými přeháňkami, dohlednost byla do 50 metrů. Na Luční boudě bylo minus 2,4 stupně Celsia. Ve středisku Špindlerův Mlýn byly ráno asi dva stupně nad nulou a drobně pršelo, tamní sjezdovky pokrývá 30 až 50 centimetrů mokrého sněhu.