U soudu pokračovala kauza tzv. vlčích dětí

Praha – U městského soudu pokračovalo líčení v případu rodičů tzv. vlčích dětí, dnes vypovídali jejich příbuzní. Otec obžalované ženy obvinil svého zetě, že psychicky týral i jeho dceru. Podle něho jí pravděpodobně zakazoval chodit ven a stýkat se se svými známými. Žena naopak uvedla, že byla od malička týrána svými rodiči.

Muž se ženou jsou viněni z toho, že zatajili narození svých dvou synů, které nezaregistrovali na úřadech, ani je nikdy nevzali na lékařské vyšetření. Údajně jim také nedávali dostatečné jídlo, neoblékali je, ani je pořádně nemyli. Podle obžaloby jim způsobili těžkou újmu na zdraví, za což mohou jít až na 12 let do vězení.   

Státní zástupkyně Margita Kralická už včera uvedla, že roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.   

Prarodiče i bratr zdravotní problémy dětí odmítli

Rodiče obžalovaného a jeho bratr, který se o děti v současnosti stará, však dnes jakékoli zdravotní problémy dětí odmítli. Podle jejich tvrzení jsou děti v dobrém fyzickém i psychickém stavu. „Kluci jsou úplně normální a v pohodě,“ uvedla například jejich babička. Také oba obžalovaní v úterý před trestním senátem svorně tvrdili, že se o své potomky starali více než dobře. Pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy.   

Otec obžalované ženy uvedl, že se podle jeho názoru i podle tvrzení jejích kamarádek jeho dcera po seznámení se svým mužem radikálně změnila. Dříve prý byla normální sportovní dívka, poté se přestala zcela stýkat se svým okolím a přestala chodit ven. „Měli jsme podezření, že ji manžel psychicky týral,“ prohlásil muž. Uvedl, že u nich se měla dcera vždy dobře. 

V tu chvíli se však žena postarala o krátký rozruch v soudní síni. Vyskočila z lavice obžalovaných a svého otce napadla. „Lže. On mě týral,“ zakřičela. Po odmlce se směrem k soudci Kamilu Kydalkovi omluvila s tím, že otce opravdu nenávidí. Předseda senátu jí však upozornil, že další podobný projev by pro ni nemusel skončit bez následků.   

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Rodiče dnes 36leté ženy se s ní od její svatby před 13 lety nestýkali. Tvrdí, že se radikálně změnila pod vlivem svého manžela. Proto neměli šanci zjistit, že před všemi tají svoje dva syny. „On ji v podstatě izoloval od všech lidí, včetně nás,“ uvedla matka obžalované. Rodiče se proto před lety obrátili i na Bílý kruh bezpečí s podezřením na psychické týrání dcery. V podobných případech je ale obtížné zasáhnout: „Pokud svéprávná, zletilá - to znamená starší 18 let - osoba, odmítne udržovat kontakty se svými rodiči, tak tady neexistuje žádný zákonný prostředek, který by ji přinutil,“ vysvětluje prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. 

Obě děti teď má v péči bratr obžalovaného muže a s manželkou si je chtějí nechat. Podle něj je nepravděpodobné, že by o děti obžalovaní manželé usilovali zpátky: „Oni usoudili, že vzhledem k tomu, jaký oni mají názory na zřízení a na výchovu, že nejlepší bude, když děti budou u nás,“ dodal bratr. Když k němu prý děti přišly, tak pro ně byla spousta věcí nových, jako třeba zvířata, jiné hračky nebo jiné děti. Během deseti dní si ale děti zvykly.

Policisté případ odhalili, když přijeli do bytu v pražské Vinohradské ulici prošetřit narušování veřejného pořádku. Podle jejich vyjádření jim volala obžalovaná žena, protože se začala bát svého manžela, který jí vyhrožoval zabitím. Sama jim prý řekla, že má doma dvě nenahlášené děti. Příbuzní dnes uvedli, že ani oni neměli do té doby o narození chlapců ponětí. 

Muž a žena spolu mají ještě třináctiletou dceru, která však od pěti let žije u dědečka s babičkou a rodiče se s ní nevídají. Muž a žena po odhalení synů nenavštěvují ani je. Údajně proto, aby se bratr obžalovaného mohl jednodušeji stát jejich poručníkem. Podle svých slov se plánují s dětmi v budoucnu stýkat.