Otec „vlčích“ dětí má jít na osm let do vězení, matka dostala podmínku

Praha – Městský soud vynesl rozsudky v kauze tzv. vlčích dětí, otec má jít kvůli týrání dětí na osm let do vězení, matce pak soud vyměřil tříletý podmíněný trest, navíc musí absolvovat ochrannou léčbu na psychiatrii. Oba rodiče vyznávají alternativní styl života, své potomky nepouštěli ven z bytu a podle obžaloby je ani dostatečně neoblékali, neživili a ani je pořádně nemyli. Nenahlásili je ani úřadům a o jejich existenci prý nevěděli ani příbuzní. Rodiče však vinu odmítají, o děti se prý starali dobře. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se proti němu na místě odvolal.

„Obžalovaní děti totálně, ale totálně izolovali od ostatního světa,“ prohlásil předseda senátu Kamil Kydalka. Odkázal na výpovědi soudních znalců, podle kterých lze i výrazné zanedbávání péče klasifikovat jako týrání. Chlapci prý měli opožděný kostní věk i psychomotorický vývoj a poškozené některé mozkové funkce vedoucí k déle trvající poruše zdraví, kdy v současné době nelze vyloučit trvalé následky. Soudce podotkl, že si nedovede představit, jak by chlapci vypadali v případě, že by je policisté nalezli až za několik dalších let.   

Muž dostal podle soudce přísnější trest proto, že byl zcela nepochybně vůdčí osobností. Znalec ho popsal jako tyrana, manipulátora, samozvaného léčitele a kněze. Právě on pak nepouštěl z bytu nejen své děti, ale ani manželku, která na něm byla duševně závislá. Ženě pak udělil Kydalka podmíněný trest kvůli tomu, že prý nebyla zcela příčetná. Manžel jí prý díky vysokému IQ dokázal vymýt mozek, i když sám má jen základní vzdělání a trpí poruchou osobnosti. „K vlastním dětem nemá žádný vztah, necítí k nim žádnou zodpovědnost a sní o tom, jak se jich zbaví a že bude mít manželku jen pro sebe,“ uvedl soudní znalec Slavomil Hubálek. 

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

„Jsme možná podivní, ale slušní lidé,“ prohlásil obžalovaný ve své závěrečné řeči. Tvrdil, že dětem rozhodně nechtěli ublížit. Měli prý se ženou také v úmyslu je záhy brát na procházky ven. „Já nemohu snést týrání dětí,“ uvedl muž. Jeho obhájce Jan Červenka pak dodal, že osmiletý trest je vzhledem k jiným případům týrání značně přehnaný. Naopak státní zástupkyně pro muže navrhovala deset až 12 let vězení.

Děti prý neuměly mluvit ani chodit

Policisté případ odhalili, když přijeli do bytu v pražské Vinohradské ulici prošetřit narušování veřejného pořádku. Podle jejich vyjádření jim volala obžalovaná žena, protože se začala bát svého manžela, který jí vyhrožoval zabitím. Roční ani dvouletý chlapec prý v době, kdy je našla policie, neuměli mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.    

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Soudce Kamil Kydalka a advokát David Strupek

Muž i žena ale u soudu uvedli, že se ke svým dětem chovali dobře. Synům prý kupovali nejlepší a nejdražší biostravu - dávali jim kaše, přesnídávky a ovocné a zeleninové šťávy. Chlapci prý nepotřebovali chodit ven. V bytě nosili pouze pleny, protože tam bylo horko. Také prý byli zdraví, a proto nepotřebovali žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s očkováním dětí. 

Příbuzní u soudu: Oba chlapci jsou v pořádku

Rodiče obžalovaného a jeho bratr, který se o děti v současnosti stará, také před soudem jakékoli zdravotní problémy dětí odmítli. Podle jejich tvrzení jsou děti v dobrém fyzickém i psychickém stavu. „Kluci jsou úplně normální a v pohodě,“ uvedla například jejich babička. 

Obě děti teď má v péči bratr obžalovaného muže a s manželkou si je chtějí nechat. Podle něj je nepravděpodobné, že by o děti obžalovaní manželé znovu usilovali. Když k němu prý děti přišly, tak pro ně byla spousta věcí nových, jako třeba zvířata, jiné hračky nebo jiné děti. Během deseti dní si ale děti zvykly. Muž a žena spolu mají ještě třináctiletou dceru, která však od pěti let žije u dědečka s babičkou a rodiče se s ní nevídají. Muž a žena po odhalení synů nenavštěvují ani je. 

Matka obžalované ženy u soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Rodiče dnes 36leté ženy se s ní od její svatby před 13 lety nestýkali. Tvrdí, že se radikálně změnila pod vlivem svého manžela. Proto neměli šanci zjistit, že před všemi tají svoje dva syny. „On ji v podstatě izoloval od všech lidí, včetně nás,“ uvedla matka obžalované. Rodiče se proto před lety obrátili i na Bílý kruh bezpečí s podezřením na psychické týrání dcery, ovšem neúspěšně.