Manžel expremiérky Tymošenkové získal v ČR politický azyl

Praha/Kyjev – Olexandr Tymošenko, manžel vězněné ukrajinské expremiérky, získal v České republice politický azyl. Ministr vnitra Jan Kubice dnes potvrdil, že žádosti bylo vyhověno. Julija Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let v procesu, který Západ ostře kritizoval jako politicky motivovaný. O Tymošenka se kvůli spornému podnikání ze začátku 90. let zajímají ukrajinské úřady. Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg doufá, že udělení azylu nezhorší české vztahy s Kyjevem. Premiér Petr Nečas zdůraznil, že rozhodování o udělení azylu není v ČR politické.

„Před několika měsíci pan Tymošenko požádal o politický azyl v České republice, bylo k tomu přistupováno naprosto standardně. Výsledkem je, že dnes byla jeho žádost vyřízena kladně,“ řekl ČT Kubice. Jde podle něj o výlučné rozhodnutí ministerstva vnitra, nikoliv ministerstva zahraničí, proto se nedomnívá, že by to mělo nějak dramaticky změnit vzájemné vztahy s Ukrajinou. Schwarzenberg dodal, že mu nepřísluší komentovat rozhodnutí jiných českých orgánů: „My na každý pád jsme přátelé Ukrajiny, tak doufám, že nebudou nějaká opatření, která opravdu nejsou na místě.“

Důvodem žádosti o azyl je snaha zmenšit tlak, který ukrajinský režim vyvíjí na Tymošenkovou a její rodinu, uvádí v dnešním prohlášení zveřejněném v Kyjevě opoziční strana Vlast, v jejímž čele Tymošenková stojí. „Jestliže se nepodařilo Juliji Tymošenkovou zlomit pomocí soudů, vězení, ponižování a dvojitými tresty, režim, který nezákonně otevřel Nejvyšším soudem 15 let uzavřené kauzy, začal pronásledovat rodinné příslušníky a blízké expremiérky,“ oznámilo tiskové oddělení strany. Tymošenko sám přes právníka své ženy vzkázal, že se k žádosti nyní vyjadřovat nebude.

Podle ukrajinské vládní strany jsou za azylem peníze

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v první oficiální reakci pro agenturu Interfax-Ukrajina uvedlo, že nevidí žádný důvod, proč by se ukrajinští občané měli obracet na cizí státy s žádostmi o poskytnutí politického azylu. „Ukrajina dodržuje zásadu svrchovanosti práva a úcty k základním lidským právům a svobodám,“ uvedl mluvčí ukrajinské diplomacie. Neoficiálně ale diplomaté v Kyjevě odhadují, že by případ mohl vést k ochlazení vztahů. Podle bývalého českého velvyslance na Ukrajině Pavla Máši je ale komplikované cokoliv předjímat. „Ukrajinská politická i podnikatelská elita není zcela jednotná, takže bude do jisté míry záležet na tom, které křídlo převládne,“ řekl ve Studiu ČT24.   

Tymošenkův politický azyl je podle ukrajinské vládní Strany regionů motivován finančně. Manžel bývalé premiérky, který v ČR podniká, chtěl údajně v zahraničí „uklidit“ peníze, které jeho manželka získala od „politických sponzorů“. Ukrajinským médiím to dnes řekl poslanec Strany regionů Vadym Kolesničenko: „Jde o pokus zajistit peníze, které Tymošenková dostala od politických sponzorů za služby, které nestačila poskytnout,“ řekl serveru Ukrajinski nacionalni novyny. Tymošenková má podle něj navíc společné obchodní zájmy s Bohdanem Danylyšynem.

Politolog Volodymyr Fesenko na zpravodajském webu Gazeta.ua napsal, že Tymošenkův azyl není motivován obavou před právním postihem, ale spíš politicky: „Je ale možné, že před projednáním kauzy Julije Tymošenkové před Evropským soudem pro lidská práva se chtěli manželé Tymošenkovi připomenout.“

Podle deníku Právo nebyl jednapadesátiletý Tymošenko nikdy politicky ani veřejně činný. Zatímco Tymošenkové kauza plní stránky médií, její manžel prý zůstává člověkem, o němž se toho na Ukrajině ví málo. Na veřejnosti se ve větší míře začal objevovat až od loňského srpna, kdy byla na jeho ženu uvalena vazba. Od té doby chodil na její soudní přelíčení.

Deník uvádí, že manželé Tymošenkovi byli ve vazbě už na začátku tohoto tisíciletí, kdy je ukrajinská prokuratura obvinila z korupce a defraudace státních peněz. Týkalo se to jejich podnikání v 90. letech, kdy se z nich stali jedni z nejbohatších lidí na Ukrajině. Nezákonné jednání jim ale nebylo prokázáno. „Právě tyto kauzy ukrajinská prokuratura nedávno vrátila do hry a vyšetřuje expremiérku kvůli údajné zpronevěře, krácení daní a uplácení. Není vyloučeno, že se v tomto případě úřady zaměřily i na jejího manžela,“ dodává Právo.

7 let pro Tymošenkovou

Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let v procesu, který tamní opozice i Západ ostře kritizují jako politicky motivovaný. Trest jí byl udělen za podpis smluv o dodávkách plynu s Ruskem v lednu 2009, které byly údajně pro Ukrajinu nevýhodné.


Česká republika poskytla už před rokem azyl bývalému ukrajinskému ministrovi hospodářství Bohdanu Danylyšynovi. V květnu téhož roku pak Ukrajina vypověděla dva české vojenské přidělence pro údajnou špionáž, což vyvolalo identický krok z české strany. Koncem loňského roku ale do Prahy přijel ukrajinský premiér Mykola Azarov, předseda české vlády Petr Nečas po schůzce s ním řekl, že ČR a Ukrajina období problémů po aféře překonaly.

Video Tymošenko dostal v Česku politický azyl
video

Tymošenko dostal v Česku politický azyl

Tymošenko dostal v Česku politický azyl

z 16, 06.01.2012

Reportáž Martina Jonáše

Rozhovor s Pavlem Mášou

Cyril Svoboda a Oksana Pelenska v Událostech, komentářích