Ministerstvo doporučuje nechat si vadné implantáty odstranit

Praha – Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby si ženy nechaly vadné prsní implantáty PIP odstranit. Pokud tuto operaci podstoupit nechtějí, tak mají chodit na pravidelné kontroly. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. V příštích týdnech se bude řešit, kdo tyto operace zaplatí. V Česku byly implantáty PIP voperovány ze zdravotních i kosmetických důvodů zhruba dvěma tisícům žen, český lékový ústav už dostal dvě hlášení „nežádoucí příhody“.

Doporučení se týká i nizozemských implantátů M-implants, které francouzský výrobce vyráběl pro nizozemskou společnost. Ta je pouze opatřila vlastním obalem. Těchto implantátů se u nás použilo 172. „Implantáty PIP byly staženy z českého trhu v dubnu 2010, implantáty M-implants v červenci téhož roku. V každém případě chceme uklidnit veřejnost, že dosavadní analýzy neprokázaly akutní riziko závažných zdravotních obtíží u pacientek s těmito implantáty,“ uklidňoval Vlastimil Sršeň.

Doporučení odborných společností platí pro všechny pacientky, ať dostaly prsní náhradu PIP ze zdravotních, nebo kosmetických důvodů. Celkem bylo u nás voperováno 3 000 implantátů 2 000 žen, některé potřebovaly náhradu či zvětšení jen jednoho prsu. Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila v letech 2007 až 2010 tuto operaci 210 ženám. SÚKL zatím dostal dvě hlášení o „nežádoucích příhodách“. První případ s implantáty M-implants se stal v roce 2007. Druhé oznámení dostala instituce kvůli implantátům PIP tento týden a nyní se prošetřuje. „Jeden z nich praskl, pacientka udává, že bez zjevné příčiny, a už je objednaná k reoperaci,“ uvedl plastický chirurg z FN u sv. Anny v Brně Jiří Veselý.

Ženy by se podle Sršně měly obrátit k odstranění implantátu na pracoviště, které původní operaci provedlo. Pokud již neexistuje, tak by měly navštívit nejbližší pracoviště plastické chirurgie. Jasno o tom, kdo náhrady implantátů zaplatí, by mělo být do měsíce. Další otazník zůstává nad možnou odpovědností v případě, že se reoperace nepovede nebo bude mít pacientka komplikace. Tyto situace teď prý právní oddělení ministerstva analyzuje.

Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové

Reportáž Lenky Drmotové

U, 6.1.

Plastický chirurg Jan Měšťák hostem Studia ČT24

Přední český plastický chirurg Jan Měšťák doporučil výměnu implantátů PIP ženám, které o prs přišly kvůli rakovině. Zároveň ale varoval před panikou, nebezpečí není podle něj akutní. Ženy by měly jít na sonografickou kontrolu, a pokud nějaké změny odhalí, budou operovány přednostně.


Pokud žena podstoupila rekonstrukci prsu kvůli vrozené vadě a nechce se dát znovu operovat, zůstává v pravidelném sledování plastického chirurga. Pokud je po rekonstrukci prsu ze zdravotních důvodů, tedy po prodělané rakovině, zůstává v péči svého onkologického pracoviště. Ženám po kosmetických operacích ministerstvo podle mluvčího důrazně doporučuje pravidelnou každoroční kontrolu zobrazovacími metodami, ideálně ultrazvukem.

Implantáty PIP se v Česku používaly při zkrášlovacích zákrocích a při rekonstrukčních operacích u pacientek, které přišly kvůli rakovině o prs. Na možné praskání implantátů a následné zdravotní komplikace ale předloni upozornila francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFFSAPS). Její pracovníci zjistili, že implantáty se plnily silikonovým gelem, který nesplňoval předepsané parametry, v pouzdru se navíc mohou objevovat trhliny, takže hrozí uvolňování gelu do těla a následné záněty. 

Po oznámení AFFSAPS český distributor ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.