Šetrná léčba rakoviny? Češi na stopě objevu

Praha/Brno - Vědci z Brna jsou na cestě k objevu, který by snížil zatížení pacientů při léčbě rakoviny. Jde o šetrnou chemoterapii, po které nevypadají vlasy. Výzkum, na kterém se podílejí experti z britské Warwické univerzity, zveřejnil časopis Nature Chemistry. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). 

Nadějí je podle deníku objev profesora Viktora Brabce a Jaroslava Maliny z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd. Pokud se dosavadní výsledky jejich hledání účinnější a šetrnější chemoterapie potvrdí i v klinické praxi, znamenalo by to výraznou změnu v léčbě rakovinových nádorů. Lidé by se jí mohli dočkat do deseti let.

Onkolog Pavel Klener:

"Novou metodu vítám, mohla by snížit strach lidí z chemoterapie. Přišli by pak včas.


Základní látkou současné chemoterapie, takzvaných cytostatik, je platina s nežádoucími vedlejšími účinky. Zničí nádor, ale oslabí imunitní systém. Pacientovi pak načas hrozí komplikace i kvůli jinak neškodným infekcím. Jedinečnost Brabcova a Malinova objevu podle MfD spočívá právě v tom, že jejich způsob chemoterapie by na pacienta nepůsobil tak drsně jako až dosud platina. Nahradit by ji měly sloučeniny železa a zinku.

Platina navíc nezabírá na všechny typy nádorů, některé z nich se dokonce vůči ní po jisté době od nasazení stávají rezistentními. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že námi navrhované sloučeniny železa a zinku by mohly pronikat do rakovinou zasažených buněk a zastavit jejich nekontrolovatelné dělení - tedy rakovinové bujení,“ uvedl Brabec.

Z výzkumu česko-britského týmu podle MfD vyplývá i další slibný poznatek: nově objevené sloučeniny železa a zinku neničí jen rakovinné buňky. Spolehlivě likvidují i bakterie. Tato nová „metalofarmaka“ by tak mohla časem tvořit základ mnohem účinnějších antibiotik, vůči nimž bakterie nebudou imunní.

Nová metoda by podle předního českého onkologa Pavla Klenera snížila mezi pacienty strach z chemoterapie; lidé by tak neodkládali návštěvu lékaře a přišli by s podezřením na nádor včas. Podobně se pro deník vyjádřila také šéfka pražského Mamma Centra Miroslava Skovajsová. „Jestliže to vyjde, bude to ojedinělý a úžasný krok v léčbě této smrtelné choroby. Ženy, které si objeví na prsu bulku, by se mohly přestat bát chemoterapie a navštívit nás ještě v době, kdy mají velkou šanci na vyléčení. A pokud jim nevypadají vlasy, tak jim to v boji s nemocí velmi pomůže,“ uvedla.

Kdyby se podařilo dotáhnout výzkum cytostatika až do konce, byla by to „díra do vědeckého světa“, myslí si ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček. Dotažením do konce se rozumí spolupráce s nějakou bohatou farmaceutickou firmou, která si může dovolit financovat další testy. Náklady na vývoj nového léku jdou do ale do stamilionů dolarů, takže i když taková firma příslušný patent koupí, může nakonec skončit v šuplíku.