Za napadení dětí železnou tyčí uložil soud sedm let vězení

Praha - Za napadení dvou dětí železnou tyčí v pražských Stodůlkách má jít Boris Dankanič na sedm let do vězení. Rozhodl o tom dnes nepravomocně pražský městský soud. Dvaatřicetiletý muž podle obžaloby loni v srpnu zaútočil na chlapce a dívku a oběma způsobil poranění hlavy. Za pokus o těžké ublížení na zdraví mu hrozilo až dvanáctileté vězení. Dankanič se ke všemu přiznal.

Soud mu kromě nepodmíněného trestu uložil také psychiatrické, protialkoholní a protidrogové léčení. Muž je totiž závislý na alkoholu, v době spáchání činu byl opilý. Užívá též pervitin. Na pět let mu také zakázal pobyt na území hlavního města, protože zde opakovaně páchal trestnou činnost. V minulosti stanul před soudem za majetkovou kriminalitu, v posledním roce pak byl odsouzen za napadení městského strážníka a ublížení na zdraví. 

Událost se odehrála loni 26. srpna u Nepomuckého rybníka poblíž stanice metra Hůrka. Čtrnáctiletý chlapec a dvanáctiletá dívka se podle svědků objímali u nedalekého křoví. Dankanič k nim podle státního zástupce přišel a začal dívce nadávat. Chvíli poté ji uhodil tyčí do hlavy. Když na něj kvůli tomu začal chlapec křičet, napadl podle spisu i jeho. Obě děti byly po útoku převezeny do motolské nemocnice. Dívka musela zůstat v nemocnici několik dní, chlapec měl lehčí zranění.

Dankanič se vymlouval na schizofrenii, znalci to vyloučili

„Nejsem takový darebák, abych někoho jen tak napadal,“ hájil se dnes Dankanič s tím, že má prý občas pocit, že se smíšené dvojice baví na jeho účet, protože on sám partnerku nemá. „Dostal jsem se do stavu, že je musím praštit,“ řekl dříve policistům. Prý se léčil se schizofrenií, občas slýchá hlasy. Léky nebere, protože mu údajně nepomáhají. Duševní poruchu však znalci vyloučili a jeho obhajobu označili za účelovou. Muž i přesto trval na svém. Dankanič před soudem projevil lítost, dopisem se rovněž omluvil dvěma napadeným dětem. Jeho tvrzení zčásti potvrdili i jeho přátelé bezdomovci. Podle nich muž neměl rád, když se v jeho okolí lidé líbali. Prý ho tím provokovali. Dankanič podle nich také často mluvil o tom, že k němu promlouvají hlasy.

Soud neměl těžkou práci s dokazováním, neboť se Dankanič přiznal. Podle znaleckých posudků je muž agresivní a emočně nevyvážený. Znalci se však pozastavili nad jeho inteligencí, která je mnohem vyšší než u pachatelů obdobných činů. S IQ 115 by podle státní zástupkyně mohl i vystudovat vysokou školu. 

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové