Podle Kalouska by „Havlovo letiště“ stálo 15 milionů korun

Praha – Podle ministra financí Miroslava Kalouska by přejmenování Letiště Praha na Letiště Václava Havla mělo stát deset až patnáct milionů korun. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Vláda zatím debatu o přejmenování letiště odložila na jaro. Chce dál postupovat se souhlasem rodiny exprezidenta.  

S nápadem přejmenovat pražské letiště přišel režisér Fero Fenič. Jeho iniciativu podpořilo podpisy již více než 80.000 lidí. „Bude-li si to většina politické reprezentace a větší část společnosti přát, mohu hrdě říci, že jsme, jako majoritní akcionář, připraveni. Známe náklady, jsme připraveni technicky,“ řekl deníku Kalousek.  

Odkaz Václava Havla podle něj nestojí a nepadá s tím, jak se bude jmenovat letiště. „Jsem ale přesvědčen, že kdybyste se zeptali Václava Havla, řekl by vám, že je mu to jedno,“ řekl deníku ministr. Státní akciová společnost Letiště Praha se na změnu názvu již připravuje. Koncem minulého roku si zaregistrovala ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta - Václav Havel Prague International Airport.   

Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.