Soud zamítl námitku podjatosti znalce na extremismus Mazla

Praha/Most – Okresní soud v Mostu zamítl jednu ze dvou námitek podjatosti, kterou na znalce v oboru extremismu Michala Mazla podal advokát Petr Kočí. Podle Kočího, jenž zastupuje členku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Lucii Šlégrovou, byly prý odborníkovy posudky předražené. Dalšími důvody byly podle advokáta Mazlova finanční závislost na policii nebo jeho působnost ve straně TOP 09. Ani s jedním argumentem se však soud neztotožnil. Mazel se kvůli tlaku extremistů rozhodl s funkcí soudního znalce skončit.

Šlégrová si při hlavním líčení u mosteckého soudu prostřednictvím Kočího stěžovala na podjatost znalce, který její výroky na shromáždění v Litvínově označil za propagaci nacismu a antisemitismu. „Oni podali námitky ve dvou kauzách, kde je Šlégrová obžalovaná. A v jedné z nich mi přišlo rozhodnutí,“ uvedl Mazel. Podle něho jsou námitky identické, ve druhé z nich však navíc Kočí argumentoval údajným odborníkovým židovským původem. O té ale ještě mostecký soud nerozhodl.

Znalcův původ vyvodili Šlégrová s Kočím z příjmení Mazel, které podle nich vzniklo z hebrejského Moše. Podle advokáta však nikdy netvrdili, že znalec je Žid, pouze požádali soud, aby to prověřil. Mazel, který mimo jiné pomáhal usvědčit žháře z Vítkova, již dříve uvedl, že bude na některé výroky Kočího reagovat právní cestou.

Kočího námitka vzbudila značný rozruch veřejnosti. Advokátovým postupem se bude příští týden zabývat představenstvo České advokátní komory (ČAK). Na základě řady stížností od advokátů se pak kauzou bude zabývat také kontrolní rada komory, která rozhodne, zda zahájí proti Kočímu kárné řízení. Proti němu v médiích ostře vystoupil například i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.