Namísto psa by mohl nevidomé doprovázet vodicí kůň

Praha – Namísto psa by v budoucnu mohl hendikepované doprovázet vodicí kůň. Ve Spojených státech je to již asi dvanáct let obvyklá věc, teď se díky Zuzaně Daušové stala horkou novinkou i u nás. Pilotní projekt zkouší v Praze jako jediné evropské metropoli společnost Helppes.

V budoucnu by mohl kůň miniaturního vzrůstu doplnit tradiční speciálně cvičené psy. Vodicí kůň má hned několik výhod, asi nejdůležitější je poloviční délka výcviku. Výcvik mini koně trvá jen čtyři měsíce a jeho cena nepřesáhne sto padesát tisíc korun.

Všechny úkoly přitom zvládá stejně dobře jako pes. Ke své práci potřebuje jen speciální boty, aby mu kopyta neklouzala třeba v dopravních prostředcích. „Je výborně využitelný pro lidi, kteří mají kombinovaný handikep, zrakový a tělesný, a potřebují nějakou oporu,“ vyzdvihuje ředitelka společnosti Helppes Zuzana Daušová.

Video Reportáž Barbory Kladivové
video

Reportáž Barbory Kladivové

Největší výhodou je jeho ekonomická nenáročnost, ale taky délka života. Vodicí kůň se totiž může dožít až padesáti let. Nevýhoda oproti tomu ovšem spočívá v prostorové náročnosti. Do malých bytů je nevhodný a málokdo se o něj postará, když potřebuje majitel někam odjet. Na rozdíl od psa není kůň aportér, nemůže tak majiteli podat věc, která mu upadne. Budoucnost vodicích koní v Česku se tak rýsuje spíš mimo města, třeba na vsích, kde je chov hospodářských zvířat obvyklý.