Dobešovi mají s dotacemi pomoct právníci. Za 9500 na hodinu

Praha – Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce externím právníkům platit 9500 na hodinu za to, když rezortu pomohou řešit jeho problém s evropskými projekty. Napsal to ve svém nejnovějším vydání časopis Týden, podle jehož informací má státní zakázka celkovou hodnotu 99 milionů korun. Kvůli chybám, na které upozornila Evropská komise, hrozí ministerstvu školství pozastavení čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš již dříve řekl, že kdyby ministerstvo peníze z fondů EU nevyčerpalo, rezignuje.

Týden uvádí, že ačkoli má ministerstvo své právníky, problém mají pomoci řešit externisté, vypsaná zakázka je prý „snem všech advokátních kanceláří“. Kdo ji získá, bude mít podle časopisu na starosti evropské projekty a jejich „korekturu“. „Předpokládá se poskytnutí dalších právních služeb v rozsahu 10 800 hodin,“ cituje Týden ze zadávacího formuláře.

Dobešův úřad hodlá právníkům platit 9500 korun za hodinu. „Tato odměna je naprosto neadekvátní. Hrubě porušuje zásadu hospodárnosti,“ citoval Týden právníka Transparency International Vladana Brože. Bývalý šéf sekce pro fondy EU Jan Vitula (TOP 09) přiznal, že s případnou pomocí externích právníků se vždy počítalo, uvedenou cenu ale označil za „dost přemrštěnou“.

Podle mluvčí úřadu Kateřiny Savičové jsou ale služby „nutnou podmínkou efektivního čerpání peněz z evropských fondů“. Týdeník také píše, že Vybraní právníci by měly smlouvy podepsat na čtyři roky, tedy na dobu delší, než je Dobešův mandát.

Problémy s čerpáním dotací vyšly najevo na sklonku loňského roku, podle Vituly je zastavení čerpání jisté. Audit komise totiž ukázal chyby v zadávání veřejných zakázek i v kontrolním systému. Podle Vituly bude mít nyní ministerstvo dva měsíce na přípravu opatření, další dva měsíce pak bude Evropská komise zkoumat, jak systém funguje.

V rozhovoru pro Rádio Impuls Dobeš počátkem tohoto týdne uvedl, že v souvislosti s obtížemi při čerpání dotací požádal ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) o kontrolu 200 projektů. Prověrka má podle něj předejít případným chybám a zabránit dalším potížím s dotacemi.