Kolik měl vlastně Bárta obálek?

Praha – Minulý týden navrhla policie obžalovat šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bártu kvůli podplácení. Kvůli přijetí úplatku se má před soudem zpovídat i jeho někdejší stranický kolega Jaroslav Škárka. Bárta tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustil a že šlo pouze o půjčky. Pořad 168 hodin ale přišel na to, že se minimálně v jeho tvrzeních objevují rozpory. Policii Bárta při výslechu vypověděl, že mu prý peníze pro Škárku a Kristýnu Kočí poslal jeho bratr Matěj v jedné velké obálce, která obsahovala tři až čtyři malé obálky. Po vypuknutí aféry loni na jaře ale tvrdil, že měl u sebe pouze jednu obálku.

Zda se případ Bárty dostane před soud, rozhodne dozorující státní zástupkyně do konce ledna. Bárta se podle svých slov na soud těší. „Protože teprve u soudu můžu předvést svědky, kteří mi kupříkladu policií byli zamítnuti,“ řekl Bárta s tím, že ale další taktiku sdělovat nebude. V případě uznání viny mu hrozí až šest let vězení. Někdejší ministr dopravy tvrdí, že šlo o půjčky, podle policie šlo o získání loajality. Bárta prý dal podle výpovědí svých dřívějších spolustraníků Kočí půl milionu korun v hotovosti, v případě Škárky mělo jít o 170 tisíc. Sám Škárka loni v dubnu prohlásil, že od Bárty dostával 55 tisíc měsíčně za zachování loajality. Kočí i Škárka byli později z Věcí veřejných vyloučeni. Škárka část peněz na rozdíl od Kočí utratil, proto se policie zajímá i o něj. 

Deník Mladá fronta Dnes otiskl ve středu část přepisu policejního výslechu Víta Bárty. Detektivům tvrdil, že peníze pro Kočí a Škárku získal od svého bratra Matěje, kterému za 100 milionů korun prodal svou bezpečnostní agenturu ABL. Bratr mu prý peníze poslal po řidiči ve velké bílé obálce. „Velká obálka od mého bratra obsahovala 3 až 4 obálky s hotovostí pro půjčku J. Škárkovi, K. Kočí a osobní potřebu,“ vypověděl Bárta. 

Loni v květnu ale Bárta tvrdil, že inkriminovaný březnový den měl u sebe pouze jednu obálku, označenou iniciálami KK (Kristýna Kočí). „Já jsem tam měl mnoho podkladů a k tomu jsem tam měl tuto obálku s tou obálkou, která byla označená opravdu KK, to je pravda,“ řekl tehdy Bárta. Na dotaz redaktorky ČT Nory Fridrichové, zda tam nebylo více obálek, řekl tehdy, že ne. Kolik měl tedy obálek Bárta u sebe, není jasné. Jde sice o detail, ten ale ukazuje na rozpor v jeho tvrzeních. „Já jsem Kristýně Kočí předal jednu jedinou obálku. Stejně jako jsem předal jednu jedinou obálku panu Škárkovi… v žádném případě se moje výpověď neliší,“ uzavřel Bárta.

Policie žádá o vydání poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Výslech na detektoru lži absolvovala jen Kočí

Kristýna Kočí absolvovala výslech na detektoru lži. Jeho výsledky unikly z policejního spisu a v pondělí je zveřejnil server aktuálně.cz. Přestože celkově jí detektor lži uvěřil, v dílčích 18 případech z 96 otázek vyjádřil zároveň i zásadní pochybnosti. Detektor signalizoval nesrovnalosti u otázek, zda bude Kočí odpovídat vždy jen pravdivě, zda peníze měly být za loajalitu nebo zda si o ně neřekla Bártovi sama. Symptomy lži, které se u Kočí objevily, mohou podle odborníků ale signalizovat i to, že vyslýchaný nechce policii říct úplně všechno. „Znamená to, že člověk odpovídal neupřímně anebo že k tomu případu, k tomu dotazu ještě něco tají. Nechává si něco pro sebe,“ uvedla specialistka na fyziodetekční vyšetření z Kriminalistického ústavu.

Škárka i Bárta výslech na detektoru lži odmítli. Výslech na detektoru sice není obecně uznávaný jako nezvratný důkaz, slouží ale jako podpůrný argument nebo vodítko pro policisty. 

Video Kdo lže ve věci úplatků ve Věcech veřejných?
video

Kdo lže ve věci úplatků ve Věcech veřejných?