Záchrance mohou chybět lékaři - kvůli 12hodinovým směnám

Praha - Záchranné službě v Česku by mohly chybět desítky lékařů. Novela zákoníku práce totiž stanovuje od ledna maximálně dvanáctihodinové směny. Podle předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marka Slabého by tak záchranka potřebovala přinejmenším dvakrát více doktorů. Nedostatkem lékařů navíc trpí záchranky dlouhodobě, provoz zajišťují pomocí externistů. I s jejich nasmlouváním ale začíná být problém.

„Místa kmenových lékařů nejsme schopni obsadit. Slouží proto externisté na dohodu. Nasmlouváváme lékaře, kde můžeme. Vždycky se nějak s přijatými změnami legislativy porveme. Sotva je ale zvládneme, přijdou další,“ uvedl Slabý. Jihočeská záchranka, kterou vede, má 40 kmenových lékařů. Při přechodu na dvanáctihodinové směny by jich potřebovala 86.

Podle Slabého někde může být problém ale i s hledáním externistů. Doktorů je totiž nedostatek, a to třeba v příhraničí. Potíže nemusí naopak mít regiony, kde jsou fakultní nemocnice a dost lékařů, podotkl Slabý. Na konci roku 2010 měla záchranka v ČR podle statistik asociace 592 kmenových lékařů, dalších 551 jich pracovalo na dohodu. Ve Středočeském kraji zaměstnávala 90 lékařů, externích bylo 227. Na Vysočině pracovalo na dohodu 17 lékařů a interně 40, v Ústeckém kraji bylo 13 externích a 47 kmenových doktorů.

Snížení počtu posádky by mohlo být rizikem pro pacienty

Podle šéfa asociace by snadným řešením bylo snížení počtu posádek, což by ale mohlo znamenat riziko pro pacienty. Tomu, aby lékaři k záchrance nastupovali, nenahrává podle Slabého ani systém vzdělávání. Příprava totiž trvá. Atestace z lékařského oboru zabere pět let, teprve pak je možné udělat si tříletou atestaci z urgentní medicíny.

V Pardubickém kraji má nyní záchranka 14 interních doktorů, měla by jich mít ale dvakrát tolik. „Hledáme 14 nových lékařů,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD). Podle něj nedostatek lékařů nemá na fungování služby vliv, v noci v ní pracují externisté.

Záchranka na Olomoucku má 12hodinové služby už od roku 2005

Zdravotnická záchranná služba na Vysočině má podle ředitelky Vladislavy Filové dost lékařů na to, aby pokryla všechny posádky. Potřeba je kolem sedmi desítek lékařských úvazků. „V pracovním poměru máme kolem čtyř desítek lékařů, dalších 80 lékařů vykonává službu na dohodu. Ti mají smlouvu přibližně na půl úvazku,“ řekla Filová. Ředitel záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek řekl, že záchranáři zatím nové lékaře nesháněli. „Personalisté ze všech záchranek v ČR se do konce měsíce sejdou a budou jednat o společném postupu, do té doby žádná opatření nebudeme přijímat,“ řekl. Pro záchranáře v Olomouckém kraji se s novelou zákoníku nic nemění. „My jsme jednou z mála záchranek, které mají dvanáctihodinové pracovní směny stanoveny již několik let, zhruba od roku 2005. Žádná nová situace pro nás tudíž nenastala,“ řekl ředitel ZZS Ivo Mareš.

Sanitka
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček

Středočeské záchrance žádné potíže nevznikly. „My jsme víceméně vyhovovali i předtím, než novela začala platit. Nám se hlásí hodně doktorů z Prahy a jako jedna z mála záchranek s lékaři zase tak zásadní problém nemáme,“ uvedl šéf středočeské služby Martin Houdek. Dost lékařů k naplnění novely má i záchranka Karlovarského kraje. Má 18 vlastních a 25 externích lékařů. Podle mluvčí Barbory Silné se ale do budoucna má tento poměr změnit. Vedení Karlovarské krajské nemocnice, které nyní v podstatě řídí i záchrannou službu, chce víc zapojit lékaře z oddělení intenzivní péče. 

Záchranka Libereckého kraje by podle ředitele Stanislava Mackovíka potřebovala další čtyři kmenové lékaře. Nyní zaměstnává 32 doktorů, dalších 70 vypomáhá externě. Podle šéfa záchranky Zlínského kraje Antona Vaňa je málo i externistů. Lékaři se do záchranné služby navíc nehrnou. Vaňa si také stěžuje, že lidé volají čím dál častěji kvůli nesmyslům. Podle ředitele ústecké záchranky Ilji Deyla kmenoví lékaři chybí dlouho, nový zákoník situaci v kraji o tolik nezhorší. Deyl uvedl, že by pro zavedení plnohodnotného směnného provozu bylo potřeba víc než dvojnásobek nynějších 50 kmenových lékařů.