Trápení škol s azbestem stále nekončí

Praha – V Českých Budějovicích dnes vybrali firmu, která provede sanaci ve školách postižených azbestem. V tendru uspěla společnost SITA CZ. Rozhodnutí už posvětila městská rada, ještě se čeká na schválení hygieniků. Počet škol, které mají s azbestem problémy, se pohybuje kolem tří set. Nově se komplikace objevily na gymnáziu v Českém Těšíně – studenti tam nemohou používat tělocvičnu. Hala bude zavřená zřejmě rok. Dalších 190 škol je podle hygieniků rizikových. Všechny by měly do poloviny února projít kontrolou. 

Děti ze zavřených základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj by se měly do svých objektů vrátit nejpozději do konce března. Sanační práce by totiž mohly začít příští týden, potrvají 45 dní. SITA CZ je provede za 12,7 milionu korun bez DPH. V komisi, která vítěznou firmu volila, zasedli odborníci, vedení města i zástupci rodičů májských škol. Rozhodovali se mezi třemi firmami, ta vítězná má zkušenosti už se sanací škol v Praze. Základní školy jsou v Č. Budějovicích zavřené od konce listopadu a děti prozatím každé ráno cestují autobusem jinam, což jim způsobuje nemalé komplikace. 

Problém s azbestem mají i ve školách v Libereckém kraji. V listopadu byl v mateřské škole v Dubé na Českolipsku naměřen pětinásobně až sedminásobně překročený limit. Později vyšlo najevo, že už v roce 2008 zde byly naměřeny nadlimitní hodnoty, další měření se ale odehrálo až právě loni na podzim. Starostka Dubé Zdeňka Šepsová odmítá, že by město postupovalo špatně - naměřené hodnoty z roku 2008 prý nebyly nijak alarmující. 

Kde se azbest ve školce vzal, se neví. Vzorky stěn totiž nevykázaly jeho přítomnost. Školka prošla důkladným vyčištěním a nová měření už jsou příznivější. Rodiče ale trvají na tom, aby byl zdroj azbestu nalezen. Děti zatím zůstávají v místní základní škole. Kdy se vrátí do svých původních prostor, se rozhodne na schůzce radnice, hygieniků a rodičů příští týden.

Azbest se dříve ve stavebnictví hojně využíval kvůli jeho dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. Azbest je totiž karcinogen a v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit rakovinné bujení.

Při výstavbě v 70. a 80. letech se používaly takzvané boletické panely – a právě v nich jsou karcigenogenní vlákna obsažena. Do vzduchu se ale azbest může rozšířit při neodborných stavebních úpravách. Z analýzy České školní inspekce zveřejněné na konci minulého roku vyplynulo, že z azbestových desek je v ČR postaveno dohromady 291 škol.


Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka