Svoboda chce kandidovat na post předsedy pražské ODS

Praha – Pražský primátor Bohuslav Svoboda bude kandidovat na post předsedy pražské ODS, pokud dostane od oblastních sněmů nominace. Zároveň chce, aby volební regionální sněm 30. ledna vyměnil i dosavadní místopředsedy. Dnes večer Svoboda získal první nominaci, když ho jednomyslně podpořilo oblastní sdružení v Praze 13. Dosavadní šéf pražské ODS Boris Šťastný už na začátku prosince oznámil, že svou funkci k 30. lednu složí. Rozhodl se tak poté, co se primátor Svoboda bez jeho vědomí dohodl na koalici s TOP 09 v pražském zastupitelstvu.

„Já jsem rozeslal dopis ze své pozice prvního místopředsedy pražského sdružení, ve kterém všem členům ODS sděluji, že pokud budu nominován, hodlám se o tuto funkci ucházet, a proto jsem taky dal k dispozici svoji funkci prvního místopředsedy,“ uvedl primátor.

Svoboda dnes řekl, že vyzval zbylé čtyři místopředsedy, aby se svých postů vzdali. „Což by měli, aby ten mandát byl jasný, silný, aby ten tým byl vytvářen nově s maximální silou a regulérní délkou volebního období,“ doplnil. Koho by si na postech místopředsedů představoval, ale říci nechtěl.

Místopředsedové mají mandát až do konce letošního roku. Pokud ale Svoboda uspěje, bude se podle všeho chtít obklopit svými lidmi. V předsednictvu pak zřejmě nezůstanou bývalí náměstci z dob primátora Pavla Béma Rudolf Blažek a Pavel Klega. Místopředsednické funkce zastávají ještě Tomáš Chalupa a Josef Nosek.

Dnes zasedalo první oblastní sdružení ODS v Praze 13. V následujících dvou týdnech se pak sejde všech zbylých 14 sněmů. Už po prvních zřejmě bude jasné, zda Svobodu na předsedu nominují i oblasti, u kterých nemá jednoznačnou podporu. Za primátorem dlouhodobě stojí obvody, z kterých pocházejí někteří radní za ODS a zastupitelé, kteří jako první podepsali na konci listopadu koaliční dohodu s TOP 09. Nominaci tak Svoboda může čekat od své domovské Prahy 2, velmi pravděpodobně rovněž od Prahy 3, 4, 5 a 9.