Třetí žena v Česku hlásí problémy s implantáty PIP

Praha – Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se příhlásila třetí žena kvůli nežádoucí příhodě u prsních implantátů PIP. Ústav už tento týden zahájil šetření. „Problém byl zjištěn při kontrole u ošetřujícího lékaře tento týden a aktuálně se nežádoucí příhoda šetří,“ uvedla Lucie Šustková z tiskového oddělení SÚKL. V Česku dostaly francouzské implantáty PIP asi 2000 žen, z nich bylo 500 po rakovině prsu. První případ vadného implantátu byl hlášen v roce 2007, druhý pak letos v lednu.

První nežádoucí příhoda z roku 2007 se týkala implantátů M-implants. Francouzský výrobce implantátů PIP je vyráběl pro nizozemskou společnost, ta je pouze opatřila vlastním obalem a názvem. Šetření skončilo v témže roce a údajně neprokázalo souvislost obtíží s kvalitou implantátu. Druhá nežádoucí příhoda se týká prsních implantátů PIP, pacientka ji hlásila v lednu a šetření dosud trvá.

Celkem byly v Česku použity necelé 3 000 implantátů ve zhruba 50 zdravotnických zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví po odhalení, že výrobce použil nekvalitní silikon, doporučilo všechny implantáty PIP vyměnit.   

Podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) by měly pojišťovny zaplatit vynětí vadných implantátů PIP všem ženám - tedy pacientkám po rakovině i těm, které si zaplatily nová prsa pro krásu. Nový implantát by pak měly určitě zaplatit ženám po rakovině. Zatím není jasné, zda ho zaplatí také ženám, které mají implantát z kosmetických důvodů.