Kvůli štědrým odměnám vyšetřuje Lessyho inspekce

Praha - Policejní šéfové dostávali ročně skoro milionové odměny. Podle MF Dnes to vyplývá ze seznamu jejich bonusů za roky 2009 až 2011. Kvůli loňským odměnám pro podřízené už policejního prezidenta Petra Lessyho vyšetřuje inspekce.

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta dostal v roce 2009 na odměnách 940 tisíc korun hrubého. Necelým milionem si prý ve stejný rok polepšil třeba i tehdejší šéf protikorupční služby Libor Vrba.

Proč dal policejní prezident krajským ředitelům a náměstkům vysoké odměny, to zajímá i ministra vnitra Jana Kubiceho. Případ na jeho podnět prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Právě Lessy ale paradoxně vysoké odměny z dob svého předchůdce loni snížil o polovinu. I tak ale u mnoha policistů přesáhl strop, který mu ministr určil. Údajně až o šedesát tisíc. Ministerstvo vnitra se podle mluvčího potýká s nedostatkem finančních prostředků, a proto byly ministrem stanoveny v rámci celého resortu tyto stropy.

Spory mezi ministrem a policejním prezidentem trvají už několik měsíců. Lessy se hájí tím, že celkově rozpočet nepřekročil, a ministr o výši odměn věděl. Policejního prezidenta kritizují i odboráři, podle nich jeho kroky dokazují, že úspory platí jen pro někoho.

Video Milionové odměny pro policejní šéfy
video

Milionové odměny pro policejní šéfy