Češi známkují: chválí Klause a radnice, privatizace a politika propadají

Praha – Život v České republice v roce 2011 známkovali Češi a Češky v průzkumu agentury STEM, nejlepší známky si za svou práci nejčastěji vysloužili radnice a prezident Václav Klaus. Pětku naproti tomu nejvíc přisuzovali výsledkům privatizace, sociálním jistotám a vnitropolitické situaci. Dál se podle dotázaných loni zlepšovala bezpečnost. Politika, školství či zdravotní péče se naopak zhoršovaly. Do průzkumu se na přelomu roku zapojilo 1 258 lidí nad 18 let.

„Rok 2011 přinesl z pohledu veřejnosti jen málo dobrých zpráv,“ uvedli autoři výzkumu. K těm pozitivním podle nich patří třeba chvála činnosti obecních a městských úřadů. Jedničku či dvojku jim dalo 51 procent Čechů a Češek. Téměř polovina lidí pak nejlepšími známkami ohodnotila práci prezidenta, i tak si v průměru vysloužil ale skoro trojku. Mnohem kritičtěji podle autorů naopak lidé vnímají situaci ve školství a hůř hodnotí i domácí politickou scénu. Navíc sílí obavy ze ztráty sociálních jistot a z budoucnosti.

Čtyřku a pětku výsledkům privatizace dalo 77 procent lidí. Stejné známky si od dvou třetin dospělých vysloužila vnitropolitická situace. Sociální jistoty byly na propadnutí podle sedmi z deseti dotázaných. Stejně hodnotilo činnost politických stran 62 procent Čechů.

Bezpečnost se podle lidí zkvalitňuje

Zlepšování pokračovalo u péče o bezpečnost občanů. Pořád má ale v průměru trojku. „V polovině 90. let to byl problém číslo jedna, v současnosti je to oblast, která je hodnocena již zcela průměrně,“ uvedla agentura STEM.

Bez zlepšení zůstává hodnocení slušnosti a mezilidských vztahů. Od roku 1995 se pohybuje kolem známky tři minus. Nejhlouběji se loni propadlo školství, a to na tři minus. Příčinou podle STEM mohou být některé aféry ministerstva, zavádění kontroverzních změn jako testování či státní maturity i obavy z reforem. Další zhoršení lidé viděli i u kvality zdravotní péče, v průměru jí dali známku 3,2.

Politici si znovu pohoršili

Hůř než předloni si podle Čechů vedli také politici. Známka za jejich loňský výkon se blížila čtyřce. „Volební rok 2010 znamenal jisté mírné oživení nadějí, rok 2011 v očích lidí tyto naděje opět ztratil,“ uvedli analytici.

Pět let po sobě se podle lidí zhoršují také vyhlídky do budoucna. Přispívá k tomu i ekonomická krize. Průměrně čtyřku dostaly sociální jistoty a trojku možnost uplatnit své schopnosti. Nejhůř od roku 1995 je na tom rozvoj demokracie, spadl na průměrnou známku 3,3. Ke čtyřce se pak blíží možnost ovlivňovat veřejné dění, míní dotázaní.