Lhůta na projednání se může protáhnout na dva roky

Praha – Skupina poslanců přišla s návrhem na prodloužení lhůty k projednání všech druhů přestupků na dvojnásobek z nynějšího jednoho roku na dva. Úřady totiž nápor nestíhají a skoro polovina prohřešků tak končí promlčením. Řada viníků s tím navíc počítá a řízení záměrně protahuje.

Známé příklady z poslední doby, které by v nových pravidlech mohly dopadnout jinak. V roční lhůtě nestihly úřady vyřídit třeba přestupek vlivného člena jihočeské ODS Pavla Dlouhého. Na silnici s rychlostí omezenou na 90 kilometrů v hodině jel 140. Dva úředníci a policista čelí podezření, že vyřízení přestupku protahovali záměrně.

Bez trestu skončil i další vlivný straník, člen severočeské ČSSD, Roman Houska. „Řekl, že nám nic ukazovat nebude, ať ho neotravujeme. Nastartoval auto, stočil kola a levým zadním kolem mi přejel nohu,“ vzpomíná na incident s Houskou bývalý městský strážník v Chomutově Jan Moravec.

„Jednoroční lhůta se dle našeho názoru neosvědčila. Při projednávání přestupků i při samotné právní kvalifikaci dochází k obstrukcím, takže navrhujeme dvouletou lhůtu,“ vysvětluje poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Vyřizování přestupků
Vyřizování přestupků

V archivu pražského magistrátu přibývají ročně stovky tisíc přestupkových spisů. Kdyby měli úředníci na vyřízení dva roky, větší část z nich by skončila potrestáním viníka. „Určitě více než polovina přestupků se neodstíhá s tím, že pachatel, který přestupek spáchal, se buď účelově vyhýbá, nebo dojde k promlčení,“ potvrzuje mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

S tím, že řada pachatelů roční lhůtu k vyřízení přestupku zneužívá a velká část prohřešků spadne pod stůl bez trestu, souhlasí i pověřený šéf pražských strážníků Ludvík Klema. Samotné prodloužení lhůty na dvojnásobek ale podle něj nestačí. „Administrativní zátěž, která by byla u takzvaných drobných přestupků, by zřejmě byla v porovnání s hrozící pokutou významně dražší,“ uvedl.

Navržená změna se zatím ve sněmovně připravuje. Její předkladatelé by chtěli, aby dvouletá lhůta začala platit už od začátku příštího roku.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské