Plánují se stavby některých blokovaných pozemků

Praha - Znovu útočí na výpočty oceňování náhrad církvím. Řeč je o Pozemkovém fondu ČR, který spravuje půdu blokovanou kvůli restitucím znovu. Řada případů ukazuje, že stát chce některé pozemky nahrazovat v mnohonásobně vyšší hodnotě, než jakou církvím komunisté zabrali. U běžných restitucí to přitom nebylo možné. Česká televize zjistila, že některé blokované pozemky jsou už teď připravené ke stavbě.

Jen v Praze jsou podle Pozemkového fondu desítky hektarů dříve církevní půdy, které ovšem mezitím získaly nálepku „stavební“. A to v neustále se rozšiřující metropoli znamená obchod v řádu stovek milionů, ne-li miliard, korun. Patří mezi ně třeba tohle místo v pražské Hostivaři, z původní orné půdy se tady stal lukrativní stavební pozemek.

Pokud by se stát rozhodl pozemek církvím nevydat, zaplatil by víc

Když se zaměříme na peníze u více než hektarového pozemku, při cenách 4,5 do sedmi tisíc korun za metr čtvereční, vyneslo by to hodnotu od 68 do 105 milionů. Pokud by se, například z komerčních důvodů, stát rozhodl pozemek církvím nevydat a místo toho vyplatit finanční náhradu, zaplatil by mnohonásobně víc, než kolik stálo pole v době, kdy ho komunisté zabavili. A to se u běžných restitucí nedělo.

„Pokud byl pozemek zhodnocen poté, změnou územního plánu na pozemek stavební, to již není náhrada pro restituenta, protože by to bylo v rozporu se smyslem restitucí,“ podotkl náměstek Pozemkového fondu ČR Petr Šťovíček. Jenže podobně to je se stovkami dalších zhodnocených pozemků. A dnes nedokáže nikdo přesně spočítat, jak velkou část z plánovaného odškodnění v řádu desítek miliard právě takto historicky zhodnocená bývalá pole nebo lesy tvoří.

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové

Další problém pak tvoří fakt, že některé lukrativní pozemky už mají navíc dokonce vybudované elektrické nebo kanalizační sítě, což jejich hodnotu ještě zvyšuje. Nakládání s nimi přitom brzdí blokační paragraf. Pozemek v Hostivaři leží mezi obchodním centrem a obytnou zónou, ještě před schválením restitučního zákona je pro novou výstavbu téměř připraven. Církve se velkými plány s pozemky netají. Podle Biskupské konference je kromě prodeje budou pronajímat nebo poslouží řádům na provoz podnikání.