Úřady práce varují: Vyplácení dávek je na kraji kolapsu

Litoměřice/Praha/Ostrava – Tři týdny po spuštění nového systému vyplácení sociálních dávek varují zaměstnanci Úřadů práce ČR před hrozícím kolapsem. Nový systém, který k 1. lednu zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), podle nich nefunguje správně a obsahuje řadu chyb, což výplatu dávek zdržuje, ne-li znemožňuje. Vyplaceny přitom musí být nejpozději do konce měsíce.

Na tristní situaci na úřadech práce, jež s novým rokem prošly výraznou restrukturalizací a přešly na nový, nevyhovující systém, upozornili odboráři z litoměřického a ostravského ÚP. Ve svém dnešním prohlášení apelují na představitele MPSV, vlády, Parlamentu i prezidenta republiky, aby zjednali nápravu. V opačném případě hrozí trestním oznámením a žádostí o demisi ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Situace je totiž podle nich „naprosto nestabilní“ a celá instituce se nachází „v troskách“.

Jádro pudla? Nový program plný chyb

Od Nového roku přešly na úřady práce úkoly, jež dosud zastávaly sociální odbory městských úřadů. Nově ÚP vedle klasické podpory v nezaměstnanosti a dávek státní sociální podpory (např. přídavky na děti, rodičovské příspěvky, porodné nebo pohřebné) vyplácí také pomoc v hmotné nouzi a příspěvky pro osoby se zdravotním postižením.

V souvislosti se změnou kompetencí došlo také ke změně systému, podle kterého se dávky vyplácí. Ten ovšem nefunguje tak, jak má, mj. proto, že ministerstvo od jeho výrobce neobjednalo všechny potřebné funkce. „Ani po třech týdnech od spuštění není možné s programy řádně pracovat,“ upozorňují ve svém prohlášení odboráři. „Jsou objevovány chyby, které jsou naprosto zásadní, a zjišťujeme, že funkce, které jsou naprosto nezbytné pro řádný pracovní výkon, aplikace ani neobsahují, neboť nebyly naším zaměstnavatelem od tvůrců aplikací ani požadovány.“

Odbory Úřadu práce ČR:

„Jediným zájmem MPSV pravděpodobně bylo nasazení aplikací v co možná nejbližším termínu bez ohledu na to, co to způsobí. V zájmu koho probíhá reforma tak překotně, je otázkou, ale zájem občanů to rozhodně není.“


Víkendy a přesčasy - jediná šance, jak změny stihnout

Pro zaměstnance úřadů práce přechod na nový systém znamená mnohahodinové přesčasy i práci o víkendu. Zadat do něj totiž musí údaje, které původní software již obsahoval. Jedině tak ovšem mohou zpoždění vyplácení dávek zabránit. „Dnes skutečně dochází k tomu, že je reálně ohrožena nejenom výplata dávek vyplácených v minulosti úřadem práce, ale i dávek hmotné nouze a příspěvků pro občany zdravotně postižené,“ upozorňují odbory ve svém prohlášení a požadují zajištění lepších pracovních podmínek. Na přechod na nový software prý zaměstnanci nebyli dostatečně připraveni a chyběl i jeho zkušební provoz.

Od ledna měly ÚP vyplácet dávky pouze složenkou, nebo převodem na účet. Nyní však hrozí, že dávky budou klientům předávat v hotovosti a ještě se zpožděním. Odboráři proto žádají i o to, aby byl v čase vyplácení umístěn na pracoviště úřadů práce antikonfliktní tým, který by zabránil klientově případné agresi. Zároveň požadují, aby v hotovosti z bezpečnostních důvodů vypláceli částky pouze v řádech tisícikorun. Odboráři žádají i psychologickou pomoc pro úředníky. Když se tak nestane, dojde prý až na trestní oznámení.

Drábek nedostatky bagatelizuje

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek kritiku nového systému soustavně odmítá s tím, že funguje a že se jedná o mediální kampaň. Výtky, že se výplata dávek komplikuje, pak za liché označil už minulý týden. „Všechny tyto dávky mají splatnost ke konci měsíce, to znamená 31. ledna. Pokud si někdo stěžuje, že mu peníze přišly nově místo o 20 dní dříve o pouhých 18 dní v předstihu, pak to podle mého není relevantní a konstruktivní,“ uvedl Drábek.

O zádrhelech v systému ministerstvo ví, ale bagatelizuje je. „Když se nasazuje nový systém, tak ho můžete testovat, kolikrát chcete. Ale ve chvíli, kdy se tam přihlásí tisíc lidí, tak se objeví nedokonalosti, které je třeba doladit,“ tvrdí ministr. K restrukturalizaci systému sociální politiky přistoupilo ministerstvo s vidinou úspor ve výši 800 milionů korun, a to zejména proto, že se sjednotí výplatní místo.

Video Jiří Kubeša v Událostech, komentářích
video

Jiří Kubeša v Událostech, komentářích

Jiří Kubeša v Událostech, komentářích

24.01.

Reportáž Kamily Štichové