Kvůli ostřikování skel může řidič nadýchat až 0,7 promile

Brno - Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů může ovlivnit výsledek dechové zkoušky na alkohol. Po ostřikování skel může řidič sedící v kabině vozu nadýchat až 0,7 promile alkoholu. Výzkum ovlivnění alkoholu v dechu po použití vstřikovačů dnes představil přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt.

„Většina náplní do ostřikovačů obsahuje ethylalkohol, ten se ventilací dostane do kabiny a dýcháním do plic řidiče,“ popsal proces Hirt. Pokud policista při kontrole podá měřicí přístroj do kabiny řidiči, který v předešlých čtyřech minutách ostřikoval okna, ukáže se pozitivní výsledek ve 100 procentech případů. „Přišli jsme na to náhodou a došli jsme k výsledkům, které jsou dosti hrůzné,“ poukázal Hirt na vysoké falešné naměřené hodnoty. Alkohol v dechu se může u řidiče prokázat až 13 minut po ostřikování.

Při dodržení metodických pokynů ovlivnění nehrozí

Pro policisty je nyní proto důležité dodržovat metodický pokyn při kontrolách. Ten ukládá řidičům před zkouškou na alkohol vystoupit z auta. V tomto případě se člověk nadýchá čistého vzduchu a falešný výsledek na alkohol se neukáže. „Už víme, jak to uchopit, když se s touto situací setkáme. Také jsme se přesvědčili o tom, že naše metodické pokyny jsou správné,“ uvedl vedoucí odboru dopravní služby zlínské policie Štěpán Zachara.

Policisté mají dechovou zkoušku provést opakovaně. Pokud řidič uvede, že ostřikoval okna, policista by ho nyní měl vyzvat k vystoupení z auta, prodýchání a opakování zkoušky po deseti minutách. „V tomto případě už bude hodnota negativní,“ řekl Hirt. Tímto postupem chce policie také zamezit zbytečným diskusím s řidiči.

Video Vstup Barbory Telfrové
video

Vstup Barbory Telfrové

Výzkum prokázal různé množství alkoholu v dechu v závislosti na těsnění kabiny, druhu směsi, pohlaví a věku. Z dobře větraného auta se výpary ze směsi dostanou rychleji.