Matky s postiženými dětmi si od ledna výrazně pohoršily

Praha – Na matky s postiženými dětmi začínají doléhat nepříjemné změny v zákonech, které vstoupily v platnost od nového roku. Podle nich se příjem sociálních příspěvků a dávek ke speciální péči výrazně snížil kvůli jejich sloučení. Navíc se zkrátila doba pro jejich vyplácení. Rodiny kvůli tomu přišly až o tisíce korun. Například na dávky v hmotné nouzi dosáhnou ze samoživitelek jen ty nejchudší, příspěvek na péči je zase odstupňován v závislosti na formě postižení s nejvyšší možnou částkou 12 tisíc korun. Rodiče přiznávají, že se v novém systému mnohdy neorientují, a ministerstvo jim slibuje přehlednější podmínky.

Postižené děti často vyžadují maximální a časově náročnou péči spojenou s drahými prostředky. Štáb České televize se rozhodl ilustrovat nynější situaci matek s postiženými dětmi na příkladě tříleté Nikolky a její matky Jitky Peterkové. Běžnou skutečností v jejich životě jsou hodiny rehabilitace a procvičování motoriky, bez kterých se stav dítěte může zhoršovat. Její matka od nového roku dostává na péči 3 tisíce korun – ještě v loňském roce by přitom měla nárok na víc než trojnásobek.

Stejně jako stovky  jiných, i Jitka Peterková od nového roku přišla o rodičovský příspěvek, který mohli dosud čerpat rodiče handicapovaných dětí až do sedmi let věku. Nyní ho dostávají pouze na tři roky. Matky si proto často nemohou dovolit zůstat s dětmi doma. Pokud tak chtějí učinit, musí požádat o dávku pomoci v hmotné nouzi. Naději na úspěch však mají ty, které prokážou slabší zajištění. „Zákon pamatuje na sociálně slabší rodiče. Těm v podstatě nabízí možnost zvýšení tohoto příspěvku o 2 tisíce korun měsíčně,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Vybrané položky nových příspěvků na péči
Vybrané položky nových příspěvků na péči

V ostatních případech mají matky nárok pouze na příspěvek na péči, který se stanovuje podle závažnosti postižení dítěte a může vyšplhat maximálně na 12 tisíc korun. Podle organizací pro handicapované však poskytnuté peníze nestačí. Ke všemu nový systém vyplácení dávek na postižené děti není pro matky přehledný. Důkazem je například opatření jednoho pražského střediska, které pro matky k tomuto účelu připravilo speciální manuál o 21 stránkách. „Namísto toho, abychom rodičům poskytovali naši službu, fungujeme spíš jako poradenská firma na sociální dávky,“ přiznává ředitelka Rané péče EDA Petra Cihlářová.

Ministerstvo proto slibuje rychlou nápravu. Mezery v nejasnostech a informovanosti slibuje podle mluvčí během několika dnů doplnit. „K novému přiznávání dávek dochází v mnoha agendách ministerstva. Nelze vyloučit, že někdo z úředníků podrobnější informace nemá, já v tomto směru prosím o trpělivost,“ dodala Plívová.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové