Pacientka z léčebny se oběsila v síťovém lůžku

Dobřany (Plzeňsko) – Pacientka psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku se oběsila v síťovém lůžku. Podle policejního mluvčího Josefa Aubrechta roztrhla část sítě v horním rohu a vzniklým otvorem prostrčila hlavu, na kterou se zavěsila. Cizí zavinění policisté vyloučili. Používání síťových a klecových lůžek v Česku kritizovala mezinárodní organizace Amnesty International i britská spisovatelka Joanne Rowlingová. Informaci přineslo dnešní Právo.

Jednapadesátiletá žena spáchala sebevraždu v pátek jen pár hodin poté, co byla do lůžka umístěna. „Ještě v pátek ráno šla normálně s ostatními pacienty na snídani. Pak se ale její stav zhoršil. Začala být neklidná a službu konající lékařka se rozhodla ji z preventivních důvodů přeložit na izolaci do síťového lůžka,“ uvedl ředitel dobřanské léčebny Vladislav Žižka.

Ženu měla hlídat kamera, ředitel léčebny nařídil kontrolu

Onemocnění této ženy podle něj už v minulosti provázely náznaky sebepoškozování. „Pacientka ale nebyla v takovém stavu, který by vyžadoval nepřetržitý dohled. Nad jejím lůžkem byla umístěna kamera, která přenášela obraz do monitoru na sesterně. Personál ji tak měl stále na očích a kdykoliv se mohl podívat, co se s ní děje,“ řekl šéf léčebny, který v této souvislosti nařídil kontrolu.

Podobný problém řešili před několika lety v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích. V síťovém lůžku tam tehdy zemřela 25letá pacientka, která se zadusila vlastními výkaly. Vláda po kritice síťových a klecových lůžek zakázala od ledna 2007 jejich používání v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.