Přibude 63 km silnic, zhruba o čtvrtinu víc než loni

Praha - Silniční a dálniční síť se v Česku letos rozroste o 63 kilometrů. Dokončeny budou například Dobrovského tunely v Brně, obchvat Kolína na I/38 a část D1 z Bohumína ke státní hranici s Polskem. Náročným projektem pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude i plánované zahájení generální rekonstrukce dálnice D1. Loni ŘSD do provozu uvedlo 49 kilometrů nových silnic.

Nejdelší silniční stavbou, která bude v letošním roce dokončena, je osmikilometrový obchvat Kolína, následuje úsek I/35 mezi Hrádkem nad Nisou a Bílým Kostelem s délkou 7,6 kilometru. Dalším je 7,5 kilometru dlouhý úsek rychlostní silnice R6 z Nového Sedla do Sokolova a sedmikilometrové úseky silnice R48 z Rychaltic do Frýdku-Místku a silnice I/37 z Hrobic do Ohrazenic na východě Čech.

„Máme velmi omezený rozpočet a velký objem staveb, které jsou ve stádiu výstavby. A logicky také rostoucí počet kilometrů, které vyžadují každoročně vyšší náklady na údržbu,“ uvedl ředitel státní společnosti René Poruba. Kromě úseků, které ŘSD letos dokončí, budou na zhruba dalších 112 kilometrech nových silnic a dálnic pokračovat stavební práce s tím, že tyto komunikace budou hotové v následujících letech.

Celkový přehled staveb ke zprovoznění v roce 2012
Celkový přehled staveb ke zprovoznění v roce 2012

Mezi nejvýznamnějšími komunikacemi ve výstavbě jsou podle ŘSD šestnáctikilometrové úseky D8 Lovosice - Řehlovice a dálnice D3 Tábor - Soběslav. Dále chomutovská rychlostní silnice R7 Vysočany-Droužkovice v délce 9,4 km a desetikilometrový úsek silnice I/11 Mokré Lazce - hranice okresů Opava-Ostrava. Nově se v roce 2012 začne s výstavbou úseků dálnice D3 Borek-Úsilné a Veselé nad Lužnicí - Bošilec nebo na D1 mezi Přerovem a Lipníkem.