ČVUT odmítla Dobešovu reformu vysokých škol

Praha - Akademický senát Českého vysokého učení technického znovu odmítl chystanou vysokoškolskou reformu, kterou připravuje ministerstvo školství. Akademici rovněž souhlasili s pokračováním protestních akcí, pokud vláda schválí připravované záměry zákonů o fungování vysokých škol, školném a spoření na ně. Minulý týden se proti záměrům ministerstva školství postavila Univerzita Karlova v Praze.

„Akademický senát ČVUT v Praze se jednomyslně připojuje k výzvě předsedů akademických senátů i k rezoluci akademické obce Univerzity Karlovy, požaduje stažení návrhů věcných záměrů obou zákonů z projednávání ve vládě a započetí seriózní diskuse o připomínkách Rady vysokých škol a České konference rektorů,“ stojí v usnesení akademického senátu pražské techniky.

V pondělí předsedové akademických senátů vysokých škol žádali stažení záměrů zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, o nichž by měla brzy jednat vláda. Minulý týden rezoluci na stejné téma přijali akademici Univerzity Karlovy.

Studenti a učitelé požadují, aby se do připravovaných norem promítly připomínky České konference rektorů a Rady vysokých škol. Pokud by kabinet Dobešovy záměry schválil, pohrozila Univerzita Karlova protestními akcemi. Odehrát by se případně měly po 27. únoru.

Akademický senát uložil svému předsednictvu, aby připravilo kvůli reformě shromáždění celé akademické obce ČVUT. Takovou akci uspořádala minulý týden i Univerzita Karlova. Sešlo se na ní několik stovek akademiků a studentů.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. S věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům přišel Dobeš loni. Normy mají upravit fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Podle zástupců vysokých škol by navrhované záměry mimo jiné omezily samostatnost a samosprávu škol.

Josef Dobeš
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Vedle akademiků a studentů kritikou nešetřily ani odbory a opozice. Ministerstvo už dřív uvedlo, že přípravu zákonů s vysokými školami konzultovalo a požadavkům všech zájmových skupin se vyhovět nedá. Pondělní jednání šéfů akademických senátů s ministrem Dobešem zkrachovalo.