Czech Globe – budoucnost planety pohledem Čechů

Praha – Americká NASA, francouzský institut METEO France i české ministerstvo životního prostředí projevily zájem o projekt Czech Globe z dílny přírodovědců Karlovy univerzity. Těm se v rámci zmíněného projektu podařilo vymyslet a zkonstruovat vlastní modely ke sledování klimatických změn. Zaměřují se především na globální proměny teplot.

Podle průzkumu Czech Globe zaměřeného na globální klimatické změny se dá předpokládat, že v horizontu sta let vzroste teplota o 4,5 stupně Celsia. „Zvýšení tepoty představuje stejnou změnu, jako byla mezi poslední dobou ledovou a současností. Zatímco tohle období trvalo 10 tisíc let, nová změna se odehraje v průběhu stovky let,“ konstatuje francouzský klimatolog Jean Jouzel.

Největší výkyvy čekají polární oblasti, kde by mohla rtuť teploměru v letních měsících dosahovat až 16 stupňů. „Méně se bude teplota měnit v tropických oblastech a obecně se očekává, že teploty porostou nad kontinenty než nad oceány,“ uvedl odborník na klimatické analýzy a modelování z Přírodovědecké fakulty UK Radan Huth.

Teplotní změny s sebou přinesou i zásadní proměnu světové fauny; podle klimatologů a zoologů do roku 2050 může vymizet až čtvrtina druhů a mezi nejohroženější patří lední medvědi a tučňáci.

Video Reportáž Barbory Kladivové
video

Reportáž Barbory Kladivové