Města řeší, kam umístit v mrazech bezdomovce

Praha – Velké mrazy posledních dní přinesly krajským městům starosti s lidmi bez domova. Azylová centra praskají ve švech a třeba v Plzni už lidem bez domova můžou na noc nabídnout místo lůžka jen židli. Podobně je na tom i Praha. Rada hlavního města se proto rozhodla vyčlenit z rozpočtu 25 milionů korun na novou ubytovnu.

Azylová centra v republice už nevědí, kam lidi bez domova umístit. Poptávka výrazně převyšuje nabídku. Charity i města proto vymýšlejí provizorní řešení. Někde se budou otevírat kulturní domy nebo tělocvičny, jinde musí stačit k přespání třeba podlaha nebo židle. „Denně se hlásí 20-25 klientů nad naši kapacitu,“ podotkl Džemal Gërbani z plzeňské městské charity. Počet lidí bez domova poslední dva roky rapidně roste. Na ulici se teď čím dál víc ocitají mladí do třiceti let. Hlavně proto, že nemůžou sehnat práci a na bydlení jim nestačí peníze.

Jan Hradil, starosta Újezdu u Brna:

„Já jsem přesvědčený, že je povinností každého města postarat se o tyto lidi, není možné říct, ať jsou pod mostem.“


S problémem v současné době zápasí hlavní město, kde žije okolo tří a půl tisíc bezdomovců, nicméně k dispozici má přibližně tisíc lůžek pro lidi bez domova. To ale nestačí a Praha tak hledá jiná řešení. Jedním z nich by mohla být nafukovací hala, která má ovšem několik bezpečnostních nedostatků a především je její provoz finančně náročný. „Její provoz představuje náklad, který je neúměrný, takže hala je v tuto chvíli záležitost, kterou Praha stavět nebude,“ potvrdil primátor Bohuslav Svoboda.

Nicméně v okamžiku, kdy by po více jak tři dny klesla teplota pod minus pět stupňů Celsia, Praha uvolní všechna místa, která má k dispozici. „Budou obsazovaná bez jakékoliv platby, dokonce i bezdomovci mohou být podnapilí, protože za normálních okolností v tomto stavu například na loď Hermes nesmějí,“ připomněl Svoboda. Zároveň dodal, že budou postaveny velké stany, aby v období velkých mrazů měli bezdomovci kde pobývat. Magistrát už také začal o pomoci vyjednávat i s kláštery.

Video Města řeší, kam umístit bezdomovce
video

Města řeší, kam umístit bezdomovce

Města řeší, kam umístit bezdomovce

27.1.2012 - S6

Telefonát Bohuslava Svobody a Miloslavem Pípalem