Policisté se učí na nových passatech

Most - Prvních 50 policistů si na polygonu v Mostě vyzkoušelo řízení v takzvaných stíhacích passatech. Vozy začne policie používat na jaře, aby mohla účinněji bojovat se silničními piráty. Nejprve si je ale musí všichni důkladně vyzkoušet, policisté dosud ve službě řídili především Škody Octavia. Nové vozy se liší především v automatickém řazení.

K testům patří třeba reakce na smyk zadní nápravy. „Jejich pokyn je naprosto jednoznačný. U automatu je to ubrání plynu a točení kontra proti zadní nápravě,“ přibližuje ředitel školicího střediska Jiří Patera. Řízení nových vozů je pro řadu školených policistů novinka, na kterou si musí zvykat. Patří k nim i razantní brzdění. „Tady jasně vidíme, že většina při tréninku brzdí ve druhé, třetí fázi už velice dobře. Zpočátku to bylo mírné a slabé,“ říká Patera.

Školením prochází celkem 200 policistů z celé České republiky, do nových služebních vozů usednou zřejmě v polovině dubna. Dvacet nových stíhacích passatů nasadí policie do každého kraje. Navíc budou mít vylepšené radary s přímým napojením na evidenci vozidel, díky čemuž policisté zjistí, zda má daný vůz třeba platnou technickou kontrolu.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka