Poslanecký recept na plné věznice: snadnější propouštění

Praha - S návrhem, jak ulevit přeplněným českým věznicím, přišli tři koaliční poslanci. Odsouzení za lehčí delikty by měli snáz dosáhnout na podmíněné propuštění. Budou o něj moct požádat už po půl roce od poslední žádosti. Dosud to šlo až po roce. Podle soudců to ale poslanci vzali za špatný konec.

Za mřížemi sedí v Česku o 2 700 lidí víc, než je kapacita věznic. Poslanci chtějí, aby na jednoho vězně na cele vycházely předpisové čtyři metry čtvereční. „Pokud budeme mít záruku, že se odsouzený napravil a že bude vést řádný život, pak je vhodné, aby byl podmínečně propuštěn,“ myslí si předkladatel návrhu, poslanec Stanislav Polčák (TOP 09).

Tou zárukou má být slovo ředitele věznice, které by mělo výrazně posílit. Vězně zná a ví, jak se za mřížemi chovají. Když navrhne propuštění, soud by měl vyhovět. Až na vysloveně křiklavé případy, kdy je zjevné, že se odsouzený k řádnému životu nechystá. A v tom je podle soudců problém. „Jsem soudce, ne věštec. Nevím, jak má být zjevné, jak někdo bude nebo nebude žít,“ poznamenává Petr Franc z výboru Soudcovské unie ČR.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

A tím kritika návrhu nekončí. Poslanci prý místo příčiny řeší následek. Měli by se spíš postarat o to, aby se za bránu věznice kvůli drobnějším přečinům člověk vůbec nedostal. „Je na místě zamyslet se nad tím, jestli v případě opakované krádeže čokolády v hodnotě 20 korun je nejnižším možným trestem odnětí svobody na šest měsíců,“ dodává Franc.

Návrh podle kritiků navíc otvírá prostor pro korupci, pozitivní zprávu pro soud jsou někteří vězni ochotni i zaplatit. „Pokaždé, když se někomu přidává na pravomoci, tak se k němu samozřejmě posouvá i korupční prostor,“ říká vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV).

Česko má 36 věznic, ve kterých sedí 23 a půl tisíce lidí. Naplněné jsou na 113 procent. Nejhorší situace je v Heřmanicích, Kuřimi, Oráčově a Plzni. Tam žije o třetinu vězňů víc, než by podle předpisů mělo.