Evropská komise považuje Dobešovy projekty za pochybné

Praha – Ministr školství Josef Dobeš obdržel další vytýkací dopis, jehož odesílatelem je Evropská komise. Ta v něm ostře kritizuje projekty OKNO a SPORT za téměř 1,2 miliardy korun. Mají podle ní „pochybnou“ kvalitu a nemohou prý mít smysluplný dopad. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN) a Lidové noviny (LN). Ke kritice Evropské komise se přidala i ČSSD a TOP 09, podle které projekty jen uměle vytvářejí pozice na ministerstvu školství.

Projekt OKNO (Obecné kompetence našim občanům) za půl miliardy korun má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. SPORT za 650 milionů korun má vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy a přivést mládež ke sportu. „Neexistuje žádný finanční plán projektu, který by umožnil řádné posouzení výdajů. Největší část rozpočtu, 53 procent, je plánována na analýzy, podklady a televizní spoty, což je prostě nepřijatelné. Příjemci peněz mají být konkrétní lidé, ne mediální společnosti,“ píše v dopise zástupce komise Aurelio Cecilio.  

Komise prý zaznamenala spekulace českých médií, že by mohlo dojít ke zneužití peněz z evropských fondů pro lepší komunikaci s médii před podzimními krajskými volbami. Vznik obou projektů navíc se zástupci komise nikdo neprojednal, což se prý děje opakovaně. „Návrhy na další projekty se objevují znenadání, bez předchozího odůvodnění. Většina z nich je zaměřena na tvorbu webových portálů za desítky nebo stovky milionů. Toto komisi vede k vážným pochybnostem, zda je skutečně záměr dělat systematické změny, které jsou opravdu potřebné pro modernizaci českého vzdělávacího systému,“ uvedl Cecilio.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Ministerstvo už dřív uvedlo, že audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6 500 projektů. S Dobešem chce kvůli problémům tento týden mluvit premiér Petr Nečas (ODS).


Chládek: Když Dobeš projekt spustí, podám na něj trestní oznámení

Vyjádření ministra Dobeše se nepodařilo získat, tiskové oddělení ministerstva údajně sdělilo, že připomínky se zpracovávají. Pokud by Dobeš projekty zahájil a komise je odmítla proplatit, musely by být zaplaceny z peněz daňových poplatníků. „Pokud pan ministr spustí jeden z programů, podám na něj ihned trestní oznámení. Komise ho totiž jasně písemně upozornila, že ve stávající podobě projekty neproplatí,“ sdělil stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

„Dobeš jednoznačně dokázal, že nedokáže správně administrovat Evropské fondy,“ poznamenal šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Ministerstvo školství podle něj bohužel neposlouchalo domácí kritiky obou projektů, a musí tak nyní čelit nebývale ostrým argumentům z Evropy. „Takový postup ministra je celoevropskou ostudou pro ČR a může vážně zpochybnit schopnost ČR transparentně čerpat prostředky z Evropských fondů,“ dodal. Oba projekty mají podle Gazdíka především obrovský korupční potenciál, a jdou tak jednoznačně proti vládním protikorupčním snahám.