Ministr Dobeš popřel, že měl v autě štěnice

Praha - Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) popřel, že by se v jeho služebním autě našlo odposlouchávací zařízení. O štěnicích v Dobešově voze dnes informovala Mladá fronta Dnes s odvoláním na policii a Dobešův resort. Podle deníku bylo odposlouchávací zařízení nalezeno při technické kontrole loni na podzim, když se technici snažili zjistit, proč z autobaterie odchází proud, přestože je elektronika vozu vypojena.

Dobeš štěnici nejdřív nevyloučil, potom vše odmítl

Sám Dobeš ještě ve svém vyjádření pro deník nález štěnice nevylučoval. „Vím o problému s elektroinstalací. Neříkám, že to nemohlo být tohoto typu. Nicméně nedostal jsem na stůl žádnou písemnou zprávu, že by mé auto obsahovalo odposlech,“ sdělil deníku. Dodal, že je „spousta složek“, které by mohly mít zájem zjistit, co si ministr v autě povídá nebo čte. „Odmítám teorii, že existuje, nebo existovala nějaká štěnice,“ řekl později Dobeš televizi Nova. Ministerstvo se podle něj staví k možnosti, že byl v autě odposlech, negativně.

Dobešovi dělal v době nálezu zařízení osobního řidiče Tomáš Jánsky, spolupracovník předsedy poslanců Věcí veřejných Víta Bárty a jeho někdejší bezpečnostní agentury ABL, uvedla MfD. S Jánskym, který figuruje v policejním spisu, podle kterého se Bárta snažil podplatit tehdejší spolustraníky Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí, se Dobeš údajně rozešel pro nedostatek důvěry. Jánsky informaci o odposlechu označil za „ptákovinu“. Policie se případem zabývá.

Jánsky figuroval v Bártově korupční kauze jako utajený svědek. Minulý týden požádal o prošetření policistů, kteří odtajnili bez jeho vědomí jeho osobní informace. Obrátil se na Generální inspekci bezpečnostních sborů a pražské městské státní zastupitelství. Kriminalisté jej údajně vystavili „nepřípustnému ohrožení“.

Video Ministra dopravy Dobeše někdo odposlouchával
video

Ministra dopravy Dobeše někdo odposlouchával